Ekstrüzyon Blow Molding Makinesi için ROI hesaplama: Yatırımınızı ne kadar hızlı geri kazanabilirsiniz?


Bir ekstrüzyon frp makinesi için ROI hesaplaması, temel olarak denklemin gelir tarafına dair bir sorundur, alışveriş siparişi değildir. İki farklı alıcı aynı ay içinde aynı makine tipinin ekstrüzyon frp (EBM) hatlarını kurabilir, onlara aynı HDPE frp sınıfı verip, dönüş süresi bakımından üç kat farklılıkla sonuç alabilir. Fark her zaman makine etiketi değildir. Makinenin ne kadar hızlı olarak çalışan sermayeye dönüşeceğini belirleyen, görev mihenk açısının, geçiş disiplininin, iyi parçanın kazanç oranının, boşluk mimarisinin, gram ağırlığının kontrolünün ve sipariş defterinin doygunluğunun kombinasyonudur.

Bu rehber, ekstrüzyonlu dolum makineleri için tam bir, indeks bazlı yatırım modeli oluşturur. Bu makalede yer alan her resim, bir ölçüsüz indeks, bir çoğul, bir yüzde, bir ay sayısı veya kWh/kg veya pcs/H gibi fiziksel mühendislik parametresi şeklinde ifade edilir. Herhangi bir yerde para birimi değerleri bulunmaz, çünkü mutlak rakamlar bölgeye, reçine sözleşmesine, işgücü piyasasına ve tarif rejimine göre değişebilir ve şalterlar arasındaki yapısal ilişkiler, çeyrek içinde sona erebilen bir nokta tahmini yerine yatırım komitesine çok daha faydalıdır. Referans yapısını 100 indeks puanla belirledik ve tüm değerleri buna göre ölçüyoruz.

Şanghay'ın yakınında bulunan Wanplas fabrikasında faaliyet gösteren Apollo, onar üretimli ve 90'dan fazla ülkede 4.000'den fazla set çalıştırılan on seride ve otuzdan fazla modelde otomatik extrüzyon blow molding makinelerini tasarlamakta onyıllardır uğraşıyor. Bu makine serileri buradaki konuşulan tüm ürün spektrumu kapsamaktadır: 200 ml ile 20 litre arası kapasiteli konteynerler için ABLB serisi makineler, 20 litreden 1.500 litreye kadar olan büyük hacimli konteynerler için ABLD serisi makineler ve, yüksek enerji ve temiz odabak kuralları olan müşterilerin 200 ml'den 20 litreye kadar ürünleri için kullanabilecekleri tam elektrikli serisi. Bu makalede bahsedilen geri dönüş yapısı, saba makinelerinin üretimde nasıl gerçekte davrandığı ile ilgili verilerdir, tekladan bağımsız değildir.

Bu egzersizi 2026 yılında gerçekleştiren alıcıların karşılacakları sonuçlar, genel olarak oldukça geniş bir aralıkta olacaktır, çünkü, kötü yüklü bir konvansiyonel hidrolik hat ile, iyi yüklü bir servo veya tamamen elektrikli bir hat arasındaki fark en büyük seviyede.

EBM’in yatırım geri dönüşümünün, standart kapital bütçelemeden farklı davranmasının nedeni nedir?

Püskürtme kalıplama bir sürekli püskürtme, ayrı çıktı olan bir süreçtir. Bu karmaşık karakteri, sanal emme ile natüral emme arasındaki kesiti oluşturan özel yatırım hesabını belirli eder. Püskürtücü ve kalıp kafası sürekli olarak çalışır ve kg/saatlik sabit bir parison üretir; sıkıştırma ünitesi ve kalıplar, bu sürekli parisonu pcs/saatlik ayrı birimlerde bulunur. Herhangi bir ROI modeli, ölçü birimlerinden biri ya da ikisi üzerinde durursa, varlığın değerini yanlış belirler.

EBM, genel yatırım bütçeleme çalışmalarından ayrılan üç yapısal özelliği vardır.

Öncelikle, reçine akışı en önemli değişken giriş kaynağıdır ve doğrudan programlanabilir.Genellikle konteyner programlarında reçineler, dönüş ekonomilerinde en büyük paya sahiptir. Enerji veya işgücü gibi, parça başına reçinelerin kullanımı, makineye özgü bir sabit özellik değildir; parison duvar kalınlığı dağılımı programında belirlenir. 100 nokta parison duvar kalınlığı dağılımı sistemi (PWDS) aracılığıyla sağlanan 3%'lik gram ağırlık azalması, her parça için sonsuza kadar kar marjına doğrudan yansıtılır. Bu avantajı kullanabilen çok az yatırım ekipman kategorisi vardır.

İkinci olarak, çıktı makineye değil, kalıba bağlıdır.Ekstrüder 120 kg/saatlik bir kapasiteye sahip olabilir, ancak günümüzde kurulan kalıp grubu 5 litre bir çuval için tek bir yuvadırsa, hattan teorik ağırlık geçiş kapasitesinin çok küçük bir kısmı alınacaktır. EBM'de kullanım, dolayısıyla iki katmanlı bir sorundur: makine ne kadar saat ile planlanmıştır ve o saatlerde eksstruder kapasitesi ile kalıp grubu ne kadar uyumludur. Tek katmanı değerlendiren alıcıların ROI değerini sistematik olarak yukarı yönde tahmin etmesi sık rastlanan bir davranıştır.

Üçüncü olarak, değişim sıklığı farklı segmentlerde iki takımdır.Yirmi marka sahibine hizmet veren günlük kimyasal şişe üreticisi haftada birkaç kez kalıp değiştirebilir. Bir kimyasal şirketine sağlanan 200 litrelik L-ring tambur fabrikası aylarca aynı kalıbı kullanabilir. Aynı makine, aynı işçiler ve aynı reçine, çünkü kolay değişim düzeni nedeniyle tamamen farklı amortisman profilleri oluşturabilir. Bu nedenle, bu makaledeki daha sonraki SMED tartışması, lean üretim hatası olmaktan çıkarak birinci derecede finansal bir kaldıraç halini alır.

Ayrıca, daha yumuşak bir üçüncü faktörü de söz konusu etmek gerekiyor. EBM mülkleri uzun ekonomik ömürlüdür. Apollo ve benzeri üreticilerden, Bekum ve Jomar gibi firmalardan iyi bakılmış makineler düzenli olarak, on yılı aşkın bir süre hizmet içinde kalır. Bu uzun süre, nakit akışı aktarabındaki ömür süresini kapsayan net mevcut değer ve maliyet getiri oranı, yalnızca geri ödeme süresi olarak, ne yazık ki geri dönme noktasında analizi kısaltan ve onun ardından olan bütün durumları göz ardı ederek, farklı bir tablodaki değerler sunuyor.

Önemli 5 Metrik: ROI, Geri Kazanç, İndirilmis Geri Kazanç, IRR ve NPV

Güvenilir bir enjeksiyon döküm makinesi yatırım durumunda, her biri bir diğerinden ayrılarak veri elde etme yetenekine sahiptir, bu nedenle en az üç ölçüm bir araya getirilir. Sade ROI, zamanlamayı göz ardı eder. Geri ödeme dönemi, geri dönüşten sonraki her şeyi dikkate almaz. IRR, nakit akışı negatif olursa yanılır. NPV, indirim oranı ihracına duyarlıdır. Bir arada kullanıldıklarında, üçgen oluştururlar.

Aşağıdaki tablo, her ölçütü basit mühendislik diliyle tanımlar, ne kastedildiğini açıklar, görmezden gelinebilen alanlarını gözler önüne serer ve EBM ekipmanlarına uygun hedef aralığı verir. Tüm değerler boyutlu değerde değildir ya da bu makalenin tümünde kullanılan indeks kurallarıyla uyumlu olarak aylık ya da yıllık cinsindedir.

1. Tablosu: EBM Aletlerinin Tanımlanmış ve Ölçeklenmiş Yatırım Metrikleri.

Metrik Definition in Plain Terms Ne Kapladığı Kör bölge (blind spot) EBM için Sağlıklı Bant
Basit ROI (Çıkarılabilir Yatırım Için Geri Yükleme) Yıllık net kazanç toplam yatırılan sermaye ile bölünür ve oran olarak ifade edilir Yatırım dönüşümünün başlık verimliliği Nakit girişi konusunda tamamen hesaba katmıyoruz Yeterince yüklü bir hattı baz alındığında yıllık %35 ile %75 arasında artış gösterdiği bildirilir.
Basit geri ödeme dönemi Yatırılan sermayenin değer eşitliği için gereken aylık net nakit akışı. Nakit akış riski ve finansman maruziyeti Döngü kapsam dışında tüm nakit akışları göz ardı edilir. 16 ila 36 ay, segmentten bağımsızdır
Önceden indirilmiş geri dönüş Yukarıdaki gibi, ancak her ayın akışları önce güncel değerine indirilir Geri dönüş süresi boyunca gerçekleştirilen yatırım maliyeti Yapısal incelemenin kazançlar üzerindeki etkisini sınırlandırmaktadır Genellikle basit amortisman süresinin 1,15 ila 1,35 katı
IRR (Gelecek Yatırım Geri Dönüşü Oranı) Projenin net varlık değerinin sıfır olduğu anın indirim oranıdır. Alternatif mali yatırım kullanımlarıyla karşılaştırılabilirlik Değişken veya işaret değişen akışlar nedeniyle istikrarsız. Engelin oranını belirgin bir farkla aşmalıdır
NPV Index Yatırım edilen sermaye ile tüm ömür boyu net girişlerin karşılaştırılabilir duruma göre %100'e göre indexlendiği güncel değer Tüm ürün ömrünü kapsayan oluşturulan toplam değer İndirim oranı ve ölçeklere çok duyarlıdır Konservatif bir orana göre 7 ile 10 yıl boyunca pozitif bir değer sunar
Karşılama indeksi Çekilen akışların toplanan değeri yatırılan sermaye ile bölünür, çarpılır ve bir gösterge olarak ifade edilir Bütçesi sınırlandırılan durumda ise maliyet geliri oranı yüksek Kazancın net miktarıyla ilgili hiçbir bilgi verilmez. EBM projesi doğru bir şekilde yüklendiğinde 1,6'gün üzerinde bir değer

How to Use the Index Convention Correctly

Bu makale boyunca, referans konfigürasyonu aşağıdaki şekilde tanımlanmıştır: Günlük 1L HDPE kimyasal şişeler üretmesi; dört boşluk, servohidrolik tahrik, günde 16 saatlik çift vardiya, %85 işletme oranı, %97 ilk geçiş verimi ve ayda iki kez gerçekleşen standart dört saatlik kalıp değiştirme. Bu konfigürasyona 100 oranlı bir geri ödeme endeksi atanır. 70 oranlı geri ödeme endeksi, referansın %30’ü kadar daha kısa bir geri ödeme süresini ifade eder. 145 oranlı geri ödeme endeksi ise %45 daha uzun bir süreyi gösterir. Bu, size reçinelikoğretmenlik sözleşmenizi veya bölgenizdeki işletme ücretini bilmek gibi bir rol oynamadan saygın bir şekilde konfigürasyonları karşılaştırmanızı sağlar.

Modeling rule of thumb:Eğer üç başlık metriğinizden ikisi, projenin cazip olup olmadığı konusunda anlaşmazlığa düşerse, bu anlaşmazlık genellikle ilk yılın gerçekçi olmayan kullanım öngörüsü sebebiyle meydana gelir. Ramp-up gerçekleşir. İlk altı ila dokuz ayı, adıplak fiyatın iki katından fazla olan %55 ila %70 arasında sabit duruma göre modelize edin.

Gelir tarafının oluşturulması: Değişim modeli, döngü süresi ve verimlilik

EBM yatırım dosyasının gelir tarafı, tam olarak üç çarpıcı faktör üzerinde durmaktadır: makinenin nasıl fazla saat yüklemesi, yükleme saatinde kaç iyi parçayı ürettiği ve her iyi parça tarihinin taşıdığı katkı. İlk ikisini doğru yapın ve üçüncü işi kendisi halleder, ilk ikisini yanlış yaparsanız herhangi bir miktarda ticari optimizm modeli kurtaramaz.

Değişken şifreleme yoluyla yıllık yükleme saatleri

Arz dönüşü ücretinizi belirleyen en büyük etken, yük maliyetlerinin sabit olmasıdır, çünkü üretim miktarı çalışma saatleriyle neredeyse lineer olarak artar. Günde 8 saat çalıştırılan bir makine yaklaşık 250 iş gününde yılda yaklaşık 2.000 planlanan saat sunar. 16 saatlik iki mesaili çalışma yaklaşık 4.000 saat verir. Planlı bakım pencereleri ve mevzuat gereği izin günleri göz önüne alındığında, teorik 8.760 saat yerine gerçekçi olarak 6.000 ila 7.200 saat sunar.

Planlanan saatler doldurma saatleri değildir. Arıza durumlerinde, planlı tamirler, kalıp değişimleri, reçineler, program dışı duruş süreleri için kullanılabilirlik faktörü uygulanmalıdır. İstenen çıktıyı hesaplamadan önce.

Tablo 2: Şaft değişimi, yükleme saatleri ve amortisman indeksi

Değişim sistemi Planlanmış saatler/yıl %85 aralığında etkili çalışma saatleri Annual Output Index Karşılama endeksi (düşük değer daha yüksek bir hız gösterir) Practical Notes
Tek görev, günlük 8 saat ~2,000 ~1,700 50 195 Die kafasının günlük ısı döngüsü her başlangıçta 30 ila 60 dakika kayba neden olur
İki değişiklik, günlük 16 saat ~4,000 ~3,400 100 100 (referans) İşçilik maliyetinin, termal stabilitenin ve bakım erişiminin en iyi dengesi.
Üç vardiya, günlük 24 saat ~6,600 ~ 5.600 165 64 Disiplinli önleyici bakıma slotlama ve gece vardiyası kalite kontrolü gerektirir
Hafta sonları da dahil olmak üzere üç değişiklik ~7,800 ~6,400 188 57 Yalnızca gerçekten dolu sipariş listeleri ve yerel yedek parça kaydı durumunda gereklidir.

O geri dönüş indeksinin şeklini göz önünde bulundurun. Birden fazla bölüme geçmek, geri dönüş indeksini neredeyse yarıya indirir. Üç katma bölüme geçmek, onu bir sonraki 36% kadar azaltır. Özellikle fayda azalmaktadır, bu ise yatırım komitesi tarafından gece ek ücretleri ve işletme yönetimi maliyetleriyle birlikte üçüncü bölüme geçilmeden önce görmesi gereken şeydir.

Dönem süresi: Saniyeler gerçekte nerede geçiyor?

= üretilen tüm parçaların iyi parçalar bölümü. Kaybının nedeni, duvar kalınlığında hatalar, tampona bağlanamama, zara ve başlangıçtan kaynaklanan hasarlardır.

Yalıtımın duvar kalınlığının karesi ile yakın bir oranda soğutulduğu için gram ağırlık azalması, iki avantaj sağlar: parça başına daha az reçine ve daha kısa bir döngü. Yükleme gücünü veya düşüş performansını etkilemeden, duvar kalınlığını %5 oranında azaltmak, döngü süresinde ölçülebilir bir azalma sağlayabilirken, malzeme tüketimini de azaltabilir. Bu bağlama, EBM ROI analizinde en az modellenen etkilerdan biridir.

Modelde tanımlanabilecek pratik döngü süresi ayarlamalarını içerir: kalıpların soğutma kanalı tasarımı ve konform materyal sirkülasyonları, soğuk su sıcaklık hedef değeri ve akış parazitleri, aşırı havanın basıncı ve iç soğutma veya hava değişimi, barim boyunca parison sıcaklık profili ve klem bilgisinin mekanik hızıdır.

Geride kalan kazanç: İkisiyle Cezalandıran Çarpan

İlk aşamada elde edilen verim, modelle iki yönlü bir yönden olumsuz etki oluşturduğundan özellikle dikkate alınmalıdır. Her reddedilen depolama ünitesi, reçine, enerji, soğutma suyu ve tam bir döngü alanı tüketti. İptallendirilmiş akış ham halde değil kontrol edilen oranda kullanılmış malzemeye geri dönüştüremezse, olan zarar tamamen ortadan kalkmaz. Kurulu içinde bulunan granülatör ile, geri dönüştürülmüş malzeme kontrol edilen oranda geri kazandırıldığında, zarar, enerji ve döngü alanını kapsayan parçaya düşer, ancak hiçbir zaman ortadan kalkmaz.

Yalnızca %92 ila %98 verim arasındaki fark, %6'lık bir çıkış farkı değildir. Çünkü atıklar aynı zamanda kapasiteyi tüketir, bu nedenle iki verim düzeyinin birbirinden farklı olduğu farklı bir üretim hattında arasındaki etkin geri dönüşün anahtarlama farkı normalde 12 ila 18 anahtarlama puan aralığında olmaktadır. Ortak EBM atık sebepleri doğrudan ekonomik ağırlık taşıyanlar arasında, duvar kalınlığının eşit olmayan dağıtımı, pres parça kavramalarının kolay koptuğu zaafı, büyük parçaların esneme veya battığı durumu, atık maddeden kaynaklanan kirlenme ve kara lekelerdir. Ayrıca, kalıp sıcaklığı dışarı çıkarken ölçüsel saçılma meydana gelir.

EBM Makinesi Spektrumu ve Saatlik Üretim: 1 L şişelerden 200 L L-şeritli silo'lara kadar.

Çıktı hızı, makine spesifikasyonları ile mali modelleri arasındaki köprü olup, ekstrüzyon blow molding yelpazesinde hemen hemen iki katman (10'lu) farklıdır. Dört boşluklu küçük şişe makinesi ve tek istasyonlu L-ring kazan makinesi, ikisi de ekstrüzyon blow molding makineleridir, ancak her ikisi de mali yoğunluk ve saat başına gelir düzleminde tamamen farklı noktalarda yer alır.

Aşağıdaki tabloda, Apollo’nun ABLB serisi (200ml-20L) ve ABLD serisi (20L-1,500L) kapsamındaki konteyner sınıflarındaki pratik aralığın dağılımı sunulmuştur. Parça ağırlıkları tipik HDPE değerleri olup, reçine seçimi, üst yüklü özellikler ve konteynerin tehlikeli yük taşımak üzere sertifikalandırılmış olup olmadığına bağlı olarak değişebilir.

Tablo 3: EBM Ürün Sınıfları, Üretim Oranları ve Geri Dönüş Karakteristikleri

Product Class Tipik boşluklar Çıkış (parça/h) Parça ağırlığı Döngü zamanı Döküm yoğunluğu indeksi Geleneksel Kazanç Bandı
200 ml – 1 litre arası günlük kimyasal şişe 4 ila 8 (çokcadma başlık) 1,800 ile 3,000 18 to 60 g 8 ila 14 saniye Orta İki değişimde 16 ila 24 ay.
1 litre ile 5 litre arasında bir ev kullanımı ve maddeler için uygun şişe 2 ila 6 1.200 ila 45 ile 220 g 12 ila 22 saat Orta Çift değişimde 18 ile 28 aya kadar
10 litre – 30 litre plastiğizli ve kimyasal kaba 1 ila 2 60 ile 150 saat 400 ila 28 ila 60 saniye Orta seviyeden yükseğe 20 ila 32 ay ikili vardiya çalışması
50 L'den 120 L'ye kadar konteyner ve tank 198 40 ila 70 2,5 ila 6 kg 50 ile 90 saniye High Çifte değişimde 24 ila 36 ay
200L L-ring silindir (UN dereceli) 1 (akum kafası) 30 ila 45 8 ile 11 kg 80 to 120 s Very High 26 ila 40 ay, güçlü sipariş durumu bağımlıdır
500L ila 1500L IBC iç ve su tankı 1 (büyük akü) 8 ila 20 14 ila 40 kg 180 ile 450 saniye Premium 30 ila 48 ay, alan ve anlaşma dayalı

Teknolojik olarak değil, finansal olarak da tabloyu okuyun

Maset 3'e karşı duygusal tepki, küçük burçlar daha hızlı geri ödeme sağladığı yönündedir. Bu doğru olmakla birlikte ortalama değil, eksik bir bilgi. Küçük burç programları birçok tedarikçiden karşılaşma alıyor, geçiş sıklığı yüksek, parça başına marjlar çok az. Büyük depolama programları daha yüksek bir kıymetli mal bakım düzeyine ve daha uzun bir geri ödeme bandına sahiptir, ancak müşteriler bu programlara az sayıda ve eğitilmiş tedarikçi, uzatılmış sözleşme ve UN 1H1 sertifikasyonu ile birlikte oluşturulmuş uyum duvarına sahip olduğundan daha yüksek risk barındırır. Sonuç olarak, saat başına gelirdeki istikrarsızlık düşer ve genellikle daha tahmin edilebilir bir nakit akış profili oluşur.

Özellikle 200 L’lik L-şekilli silindir için, makine yapısı temelde değişir. Sert duruşlu ekstrüzyon silindire yer verir ve tipik olarak 30 ila 100 L ara sınıfı bir birikim deposu sağlar, bu depoyu sıvı kepçe içine hızlı bir şekilde doldurur ve böylece 8 ila 11 kg ağırlığında olan kepeğin yüzeyindeki boşluklar kontrol edilir. Döküm hızının, birikimli pompayla yönetiminin ve yüksek çözünürlüklü duvar kalınlığı dağılım programının, silindirlerin en düşük gram ağırlıkta en düşük kırılma ve yığılma performansını sağlayan teknolojik unsurlardır. Apollo’ya ait ABLD serisinin yapım amacı tam olarak bu sınıftaki işleri gerçekleştirmesidir.

Küçük kaplar için çoklu mukavva ekonomisi

200 ml ile 1 litre arasında olan sütunlarda, ahı, makine saat başına bütçe giderlerini azaltmaktadır. Bu nedenle, çok mamul şekillendirme hatları, tablodaki en kısa geri dönüş süresine sahiptir. Yrd. Mühendislik püf noktası, tüm mamüllerin arasında parison ağırlığı birliğini sağlamak gerektiğidir. Bu nedenle, her mamul için ayarlanabilir bir şekil boşluğuna veya uygun şekilde dengeleme yapılan akış dağılımına sahip bir mamul başı gerekmektedir.

Şablon Değişimi Kutusunu: Yarım Saate Kadar Parametreyi Yükseltmenin Avantajları.

= gerçek çalışma süresi, programlanmış süreyle bölünmüştür.Kaynak kaybı kalıplama değiştirme, reçine değişimi, arızalar, örgü kafasının temizlenmesi ve malzeme ya da personel bekleme hızıyla ilgilidir.

SMED — Bir Dakikalık Parçaların Değişimi — metodolojisidir. Temel fikri, makina dururken yapılabilen içeriksel işlemler ile makine çalışırken yapılabilen dış işlemler arasındaki ayrımdır. Makinaların büyük çoğunluğu, işlemler arasında geçiş görevlerini duyarlı olarak yalnızca makina durduğu zaman gerçekleştirmektedir. Bu işlemleri makinenin çalıştığı zamandaki dış çalışmalara dönüştürmek, saatlerdeki kaybı durdurur.

Tablo 4: EBM Kalıp Değiştirme İşlemine SMED Uygulanması

Değiştirme görevleri 200 SMED'den sonra Uygulanan teknik İş sınıfı
Kalıbı, araçları ve ekipmanları bulmak 25 ila 40 dakika 0 dk Gölbütünlümlü şekillendirme arabası, Plastik Başkenti Endeksi'dir.
Soğutma ve mamul başının temizlenmesi 40 ila 60 dakika 10 ila 15 dakika Standart zaman Kısmen dışa açık
Eski kalıpların somunu çevirip çıkartın 45 ila 60 dakika 8 ila 12 dakika Somun düzenlerini değiştiren hidrolik veya manyetik hızlı klipsler İçsel, basitleştirilmiş
Yeni şekillendirme takımı ve yerleştirme 50 ila 70 dakika arasındadır. 10 ila 15 dakika Standartize edilmiş mamul taban yüksekliği ve yerleştirme piyasası İçsel, basitleştirilmiş
Soğutma suyunu bağlayın ve havayı etkisizleştirin 20 ila 30 dakika 3 ila 5 dakika Çok bağlantıya sahip hızlı bağlanabilen manifold, tek hareket İçsel, basitleştirilmiş
Duvar kalınlığı profili ve süreç tarifini güncelleyin 15 ila 25 dakika 1 ila 2 dakika HMI tarif yönetiminden çağrılan saklanan PWDS profili İçsel, dijitalizasyonu yapılmış
Test atışları ve test satırında kadar kabul 30 ila 50 dakikadır. 8 ila 12 dakika Isıtılmış mamul, tam olarak çalışan formül, inline gram ağırlık kontrolü İçsel, basitleştirilmiş
Toplam Yaklaşık 4 saat yaklaşık 45 dakika Yaklaşık %80 azalma —

Değişiklik dakikalarını geri ödeme aylarına çevirin

Değiştirme sıklığı bilinince finansal işlemler basittir. Günlük olarak 150 kalıp değiştirme yapmakta olan bir kimyasal şişe tesisini düşünelim. Her değiştirme dört saat sürdüğü varsayılırsa, bu, yılda 600 saat demektir. Her değiştirme 45 dakika sürecek olursa, 112 saat alır. 488 geri kazanılan saat, iki değişle çalışılan süre boyunca kullanılan 3,400 aktif saatin yaklaşık % 14'ünü oluşturur. Ayrıca, bu saatler ek mali bir kullanım gerektirmediğinden, hemen hemen tamamıyla artan katkıya dönüşür.

İndeks konvansiyonunda ifade edildiğinde, bu hızda dört saatten 45 dakikaya değişim süresi uzayan bir tesis genellikle geri ödeme indeksini 100'den 84 ile 88 arasında bir değer arasında yükseltir. Bir iş atölyesindeki bir hattı her yıl 300 değişimle çalıştırıldığında etkisi yaklaşık olarak iki kat daha güçlüdür. Her yıl dört değişimle çalışan özel bir 200L silindir hattında ise etkisi önemli değildir, bu da SMED yatırımlarının uygulanması yerine değişim süresine göre ölçeklendirilmesi gerektiği gerçeğini doğruluyor.

Bir başka daha açıkça belirgin yarar da vardır. Değiştirme maliyeti düşerse, ekonomik parça sayısı azalır. Yirmi beş dakikada kalıpları değiştirilebilen bir fabrikadan daha kısa araçlar rahatlıkla kabul edilebilir; böylece sipariş kitapçığı genişler ve doluluğun artması sağlanır. Bu geri bildirim döngüsü, değiştirme maliyetinin pratikte doğrudan ifade edilen değerinden daha fazla fayda sağladığı için sıklıkla gerekli olanı karşılayabilir.

OEE Ayrıştırma ve Çift yönlü Geri ödeme Kuralı

Genel Cihaz Verimliliği, üretim performansını üç çarpımli faktör olarak ayrıştırır – Erişilebilirlik, Performans ve Kalite – ve EBM geri dönüş modeli için en faydalı tek teşhis çerçevesidir çünkü hangi üç faktörün mühendislik dikkatini hak ettiğini öğretir.

  • AvailabilityGizli Kısıtlama: Rupyerler Arasında Duvar Kalınlığı Yenilikliği
  • Performance= İsim etiketinde belirtilen süre boyunca teorik üretimden bölünmüş gerçek üretim. Kaybı yavaş döngülerden, parison akışını kontrol etmek için ekstruder hızının düşürülmesinden ve dökümden çıkarma istasyonundaki mikromikroaralıklar nedeniyle oluşur.
  • KaliteÖn çalışmada sona planlanan atık bileşiği

En kritik finansal izlenim, OEE ve geri dönüş dönemi arasındaki ilişkidir. Sabit maliyetler – sermaye gideri, tesis, izlenme, asgari personel sayısı – ilk olarak karşılanmaktadır. Karbonsuz yükleme noktasının altında, aslında tüm üretim, sabit giderleri karşılamak için kullanılmaktadır. Bunun üstünde, her ek iyi parça, çok daha yüksek bir oranda katkı yapmaktadır. Bu nedenle, geri dönüş eğrisi, düşük OEE'de keskin ve yüksek OEE'de aşamalı olarak düzleşmektedir.

Tablo 5: OEE senaryoları ve sonuçlarına ilişkin geri ödeme süreleri

Senaryo Availability Performance Kalite OEE İyi Çıktı Endeksi Geri dönüş oranı
Kararlı hat, sık sık değişen formüller, zayıf kalite kontrol 68% 80% 90% 49% 62 210
Genel olarak standart olmayan tesis 78% 86% 94% 63% 80 138
Reference configuration 85% 92% 97% 76% 100 100
SMED ve inline QC ile iyi çalışan tesis 91% 95% 98,5% 85% 112 86
Dışa aktarılmıştır. 94% 97% 99.2% 90% 119 80

Döndürme endeksini altından üstüne okumak gerekir. OEE'yi %49'dan %63'e yükseltmek (yani 14 puan fark) döndürme endeksini 72 puan düşürür. OEE'yi %76'dan %90'a yükseltmek (yine 14 puanlık artış) döndürme endeksini yalnızca 20 puan düşürür. Bu asimetri EBM yatırım analizi açısından en önemli yapısal gerçeklerden biridir ve açık bir pratik sonuçı bulunmaktadır: mevcut hattınızın OEE değeri 60% 'den düşükse, onu düzeltmek bir ikinci makine satın almanın her zaman daha iyi sonuçlar ortaya çıkarmasına sebep olur.

İlk önce hangi OEE faktörüne saldırılması gerektiğinin belirlenmesi

EBM tesislerinde basit bir ayrım kuralları iyi işler. Erişilebilirlik en az 80%'e düştüğünde, değişim ve die başının temizlenmesi sorumlu olup, SMED ve boşaltma kuralları çözümdür. Performans% 88'in altındaysa, makine çıktısı azalan yassılamayı, süre sınırlayan soğutma kapasitesini ve deflashing ve son montaj zinciri levhalarındaki mikro duruşları göz önünde bulundurmalısınız. Kalite% 95'in altındaysa, duvar kalınlığı dağılım programı, yassılama geometrisi ve kalıp sıcaklık kontrol döngüsü ilk bakılması gereken yerlerdir.

Single-Cavity Versus Multi-Cavity: The Unit Cost Index

Boşluk sayısı, daha yüksek mülk yoğunluğu sayesinde daha kısa bir geri ödeme süresi elde edildiği, çizginin şeklini anlamasının ise yetersiz yatırım ve yanıltıcı tanımlamalar sonucunu önleyen en açık örneklerden biridir.

Havuz sayısı artınca, döngü başına verim orantılı olarak artarken, makinenin saatlik toplam maliyeti – maliyet, işletmeci, yer kaplaması, kontrol sistemi – sadece sınırlı miktarda artar. Perde katmanı daha fazla erimiş malzeme sağlamalı, bu nedenle daha büyük bir boru ve tahrik gerekebilir, ve matkap başlığı daha karmaşık hale gelir. Ancak konteyner başına dönüş maliyeti birden dört havuzlu konteynere kadar neredeyse ciddi oranda düşüyor, daha sonra seyri düzleşiyor.

Maset 6: Kavite Sayısı Kamyonet Dönüşüm Maliyet Endeksi ile Karşılaştırıldığında

Hacim boşlukları Çıktı oranı Unit Conversion Cost Index 55'tır. Ürün Geçiş Karmaşıklığı Best Fit
1 kavite 1.0x 100 100 Düşük Büyük konteynerler, kısa üretim süreleri, sıklıkla SKU değişimi
2 boşluk 2,0 kat 62 165 Düşük seviye, Orta ses seviyesi: 1 litre ile 5 litre arasındaki programlar
4 kavite 4.0x 42 290 Orta Özel uzun dönemli bir hat, dünya standartlarında bir hat.
6 cavities 5.8x 36 420 Orta seviyeden yükseğe Her yıl belirli miktarda işlem gerçekleştiren sözleşmeli paketleyiciler
8 boşluk 7.4x 33 560 High Çok yüksek miktarda küçük şişeler, özel olarak tasarlanmış tek SKU

Lütfen dikkat edin, altı ve yedi ev ile çıkış oranının çıkış oranından düşük olması gerçek ve geniş sayaçların akış dengesini, mola süresinin azalmasını ve çıkış istasyonunda dökülme yükünün artmasını ifade eder. Yedi evde lineer çıkış oranı modellememesi, EBM işletme senaryolarında karşılaşılan yaygın hatalar arasındadır.

Yüksek hacimli günlük kimyasal şişeler, istikrarlı SKU'lar.

Çok evli mamul yanmış döküm, ekonomik olarak üstün olabilmenin tek şartı evlerin her biri, spesifikasyonu karşılamak üzere kap şeklini üretme yeteneğine sahip olmasıdır. Orijinalen üretim, bir evi diğerinden ayırmak için mermer tozunu sıvı hale getirmek ve 8 evli sayaç boyunca parisonların toplam ağırlığı arasındaki artışın ana motoru olabilir. Her bir mermi arasındaki boşluk ayarı, simetrik akış kanalları ve taşa karşı dayanıklılık için sayaç genişliğinde termal eşitlik, karşı tedbirlerdir. Eğer bu sorunlar doğru bir biçimde ele alınmazsa, tesisler en ağır bölgedeki evin gerektirdiği gram ağırlığıyla tüm evi çalıştırarak bu durumu telafi eder. Burada önceden gerçekleştirdiğimiz çok evli yatırımın maliyetini garanti eden maddi tasarrufları yok eder.

Bu nedenle, dört ve altı kaviteden seçim yapılırken, makinenin kapasite hesapından ziyade, kalıp ve die başı tedarikçileriyle birlikte yapılması gerekir. Apollo’nun makine özelleştirme servisi tam olarak bu kapsamı kapsar. Kalıp yapısı ve die başı tasarımı, üreticiye özel konteyner geometrisi gereksinimlerine ve müşterinin voltaj ve planlama gereksinimlerine uyarlanır.

Sürüş Teknolojisi ve Özel Enerji Endeksi

Makine teknolojisi, tek bir ölçülebilir değere bağlı olarak geri ödeme üzerinde etkilidir: işlenmiş reçin 1 kilogramı için kWh olarak ifade edilen spesifik enerji tüketimi. Ekstrüzyon blow molding popülasyonu boyunca, bu sayı makine mimarisine, makine boyutuna, reçine ve çevresel şartlara bağlı olarak yaklaşık 0,35 ila 0,55 kWh/kg arasında değişmektedir.

Tablo 7: Sürücü mimarisi ve enerji performansı

İleri sistem mimarisi Özel enerji (kWh/kg) Enerji Endeksi Kıymetli mal bakım düzeyi Tekrar edilebilirlik Geri dönüş katkısı
Conventional hydraulic, fixed pump 0.50 ila 100 Düşük Orta, sıcaklık ile ayarlanır Baseline
Dönüşme hacmi değişken hidro-pompa 0.45 ila 0.50 90 Düşük seviye, Good Küçük ama güvenilir bir iyileştirme
Servo hidrolik 0,40 ila 0,46 82 Orta High Birleşik programlar için en iyi all-round seçenek
Tam elektrikli 0.35 ila 70 Orta seviyeden yükseğe 40 Yüksek çalışma saatlerinin en yüksek olduğu noktada en güçlü

Apollo'un Tam Otonom Serisi, 200ML-20L dolum kaplarına yöneliktir ve sıkı çevresel, temizlenme ya da tekrarlanabilirlik gereksinimleri olan müşteriler hedef alınmıştır. Enerji indeksi dışında, hidrolik yağının kullanılmaması, ilaç ve gıda teması içeren kaplar için ek bir kirlilik yolu çıkarır ve yağla ilgili bakım müdahalelerini kullanılabilirliğe dahil etmez.

Hidrolik sistem kazanırken

Tam elektrik sistemleri genellikle üstün değildir ve dürüst bir ROI modelinde bu belirtilmelidir. 200L L-ring silindirler ve manyetik çekme kafesi üzerinde üretilen daha büyük tanklar için, şarj, birçok kilogram ağırlığındaki parison çöküntüsünü kontrol etmek için hızlı bir şekilde boşaltılmalıdır. Hidrolik gerilim deposü sistemleri, elektrikik eşdeğerlerinden daha ekonomik olarak bu anlık güç yoğunluğunu sağlar. Bu nedenle, Apollo’nun 20L ile 1500L kapasiteli kaplar için ABLD serisi, hidrolik olarak çalışırken, küçük kapasiteli Tam Elektrikli Serisi, 200ML ile 20L aralığına hizmet eder.

Karar kuralı basit: Enerji tasarrufu, çalışma saatleri ile kg/dakika çıkış kapasitesi ile orantılıdır. Yılda yaklaşık 2.500 saatten daha az çalışan bir hatta tamamen elektrikli olanın enerji indeksinin avantajı, geri kazanım süresi içinde yüksek yatırımcı yoğunluğunu karşılamaz. Küçük konteynerler için yılda 4.000 saatten fazla çalışan hatlarda genellikle böyle olur ve OEE hesabında daha yüksek Kalite olarak ortaya çıkan tekrar edilebilirlik faydası, genellikle elektrik tasarrufu kadar geri kazanımı destekler.

Alıcılar Unutulan Yedek Enerji Gereksinimleri

Üreticilerin verdiği belirli enerji bilgileri genellikle sadece makineyi kapsar. Tam hat, kalıbı soğutmaya hizmet eden soğutucu, fırçalama havası sağlayan kompresör, reçineye ihtiyaç olan kurutucuda nem alıcılarını önler ve taşımayı ve granüllemeyi yapmanın hiçbirine güç sağlar. Özellikle fırçalama havası, büyük ve genellikle ihmal edilen bir yük olup, dibe düşen ve yüksek değere eklenen sona gelen fırçalama havasıyı geri kazanma ve doğru fırçalama basıncı belirlemek, EBM hattında mevcut en ucuz enerji müdahalelerinden ikisidir.

Malzeme kaldıracı: Blow Molding dereceleri, MFR ve gram ağırlık denetimi.

Yapıştırıcı, extrüzyon yapıştırma şeklinde en önemli değişken kullanım yöntemidir. Bu nedenle gram ağırlığı, ROI modeli için kullanılabilecek en önemli mühendislik müdahalesidir. Vida teknolojisini değiştirerek elde edilebilecek tüm enerji tasarrufu, kalıbın ömrü boyunca her parça için 3% düştüğü sürece, genellikle etkisiz hale gelir.

Doğru Blow Molding Sınıfı Seçimi

Çok yüksek, sıcaklık ile ayarlanmaz

Tablo 8: Blow Molding kalitesi seçimi ve işleme pencereleri

Malzeme Typical MFR / MVR Aksiyonlama sıcaklığı Kurutma gereksinimleri Tipik EBM Ürünler ROI önemliliği
HDPE, küçük kaplar için kalite MFR 0,3-0,8 g/10 dk (190 C/2,16 kg) 170 ila 200 C Genellikle gerekli değildir Günlük kimyasal şişeler, yağlayıcı şişeler Mamul yanmış döküm, parisonun üretim hatlarından sonra kendi ağırlığından kaynaklı sarkmaya karşı direnmesini sağlamak için yüksek ateşlenme ömrüne sahip reçineler gerektirir. Bu gereksinim, mamul yanmış döküm miktarını derecelendirme ölçeğindeki akış hızının en düşük bandına iterir. Aşırı istekli uygulamalarda, proses edilebilirliği ile çevresel aşınma kırılma direncini bir arada sunan binomla yapılar tercih edilir.
HDPE, büyük bölge kalitesi (bimodal) En yüksek miktar, en hassas gram ağırlığı 180 ila 210 °C Genellikle gerekli değildir 20L jirikanlar, 200L L-dairesi depolar, IBC içleri Ağırlık gücü, elde edilebilen en az duvar kalınlığını belirler
PP, blow molding köpük MFR 0,3 ila 1,0 g/10 dk (230 °C/2,16 kg) 190 ila 230 °C Genellikle gerekli değildir Sıcak doldurma şişeleri, tıbbi konteynerler, netlik parçaları Bağımsız çalışma sırasında pencerenin daha dar olması, atık riskinin artması
PVC, blow moulding bileşeni MFR 165 ila 185 C 15 ila Kozmetik şişeler, gıda yağı şişeleri, şeffaf kutular Düşük kesme süresi paslanmaz çelik silindirler ve detaylı termal kontrol gereklidir
PC, blow molding kalitesi MVR 3 ile 6 cm3/10 dk (300 C/1,2 kg) 250 ile 280 C Zorunlu, nem yüzdesi 0.02% veya altında iade edilebilir su şişeleri, teknolojik konteynerler Kurutma enerjisi ve hidroliz riski modelde dikkate alınır
PA/çok katmanlı engelleyici yapılar Grade dependent 230 ila 260 C Mandatory Yakıt tankları, kimyasal ürün depolama alanları, engelleme paketleme Premium segment, daha yüksek kar marjesi, daha uzun süreli uygunluk

Gösterilen değerler tipik aralıklardır ve derece ve tedarikçi arasında farklılık gösterebilir; bir işlem penceresi belirlenmeden önce, her zaman reçine veri sayfasında doğrulama yapın.

Parison duvar kalınlık dağılımı: Yazılım tabanı

Parison duvar kalınlık dağılım sistemi, parisonın etkincesinin verilmesine bağlı olarak die arasındaki boşluku dinamik olarak kontrol eder, böylece malzeme, kabın ihtiyacına uygun yerlerde yerleştirilir – çıkış, omuz ve sarım geçişi bölgelerinde daha kalın, düz sütunlarda daha ince, bu sayede üst yüklü performans elemanına fazla katkı yapmaz. 100 noktalı PWDS, parison uzunluğunu yüz yirmi bağımsız olarak programlanabilir parça ile bölünür ve böylece, el ile taşınabilen şişeler ve L-çengeli silindirler gibi karmaşık geometriler üzerinde uzmanlık gerektiren kontrol sağlanır.

Finansal sonuç doğrudan ve ölçülebilir. İnce veya manuel duvar kalınlığı kontrolünden 100 noktalı bir sistem ile kapalı döngü geri bildirime geçen hatlarda, gram ağırlık toleransı genellikle 1,5% civarından 0,5% civarına sıkılaştırılır. Ancak üretim, en hafif parça için niteliklere uygun olup olmadığını garanti etmek için tolerans aralığının yukarısına kilitlenmelidir, bu nedenle aralığı sıkıştırmak nominal hedef ağırlığını asagı tarafa çekmek mümkün olur. Tipik net maddi tasarruf, konteyner karmaşıklığına bağlı olarak 2% -5% aralığında olarak gerçekleşir.

Katma değer karşılaştırması:tipik bir HDPE konteyner programında, gram ağırlığının% 3 azaltılması, özel enerji tüketimini 0,55'den 0,40 kWh/kg'ye düşürmekten daha büyük bir geri ödeme avantajı sağlar. Her ikisi de yapılır değerlerdir, ancak mühendislik dikkati kısıtlıysa, önce karşılaştırma programına odaklanın.

Regrind Stratejisi ve Deflashing Döngüsü

45 g/10 min (190°C / 2,16 kg)

Regrind işleme, ROI modeline aynen dahil edilmelidir. Atık kısmını %95 geri kazanır ve tekrar kullanır fakat atık haline satan bir fabrikada kullanım maliyet endeksi olduğundan farklıdır ve artıkçılık oranı ve konteyner karmaşıklığı arttıkça bu fark genişler.

Kurtarma zaman çerçevesini genişleten risk değişkenleri

Her geri ödeme modeli bir tahmindir ve tahminler öngörülebilir şekilde başarısız olur. Bu bölümün amacı, başarısızlık modlarını sıralayarak, bunları daha sonra şaşırtılar olarak keşfedilmesi yerine senaryo ayarlamaları olarak dosyanın içine fiyatlandırılmasına yardımcı olmaktır.

Tablo 9: EBM yatırımı için risk kayıtları

Risk değişkeni Mekanizma Dönüşme Etkisinin Yönü Şiddet seviyesi Korunma
Emtia kayıtlarının durumu Makine, çift görev için planlanmışken bir buçuk saat için yüklenmişti Uzunsa, güçlü Very High Devreye almadan önce güvenli bir anklaj sözleşmesi; SKU esnekliği için tasarım
Resin price volatility Girdi maliyetleri, konteyner fiyatlarının yenilenebilir olması durumunda yeniden müzakere edilmeden önce daha hızlı bir şekilde yükseliyor Lengthens during upswings High Endeks ile bağlantılı fiyatlama koşulları; gram ağırlık azalması, yapısal teminat olarak kabul edilir
Döviz kuru hareketleri Bir para birimiyle fiyatlandırılan ithal ekipman ve yedek parça, başka bir para birimiyle gelir elde ediliyor Herhangi bir yönde hareket edebilme Orta Finansmanın para birimi, gelir para birimi ile mümkün olduğunca eşleşir.
Tarife ve ticaret politikasının değişmesi Taşıma ekipmanının maliyeti veya ihracat pazarına erişim, proje ortasında değişti Genellikle uzar Orta İnkotermleri ve gümrük sınıflandırmasını erken belirleyin; hedef pazarları çeşitlendirin
Technology iteration Yeniden kullanılan makineler maliyetin rekabetçi tabanını ödeme sürecinin tamamlanmadan önce yeniden belirliyor Lengthens indirectly via price pressure Orta Yükseltilebilir kontrol platformu ve retroaktif kullanılan PWDS belirtiniz
Satış sonrası duruş süreleri Parçaların veya mühendislerin bekletilmesi, kullanılabilirlik açısından mahzurdır Uzatma High Saha içi kritik yedek malzeme seti, uzak teşhis, bölge temsiline sahip tedarikçi
İşletmeci yetenek açığı Parison programı kurulum ayarlarını aşmak için hiçbir zaman optimize edilmedi Sesiz bir şekilde uzuyor High Bağlantı sırasında yapısal eğitim; reçetelerin yönetimi disiplini
Hedef ambalaj pazarında düzenleme değişikliği Yeniden malzeme geleceği ya da yeniden malzeme kullanılabilirliği kısıtlamaları spesifikasyonu değiştirir Herhangi bir yönde hareket edebilme Orta Yeni malzeme satın alımında, daha sonra değil, daha önce yeniden ekstrüzyon ve PCR karışımları için makineyi onaylayın

Tahmin yapmadan riski modeline nasıl dahil edebilirsiniz

En temiz yaklaşım tek bir risk teşviki oranı yerine senaryo ağırlıklandırmasındandır. Kullanım, verim ve gram ağırlık tahminlerinde farklı olan üç senaryo oluşturun: konservatif, temel ve esneklik, ardından her birin için geri ödeme indeksini hesaplayın. Konservatif senaryo engelinizi geçerse, proje sağlamdır. Sadece esnek senaryo engelinizi geçiyorsa, proje uygulama üzerine bir bahistir ve yatırım komitesi bu durumu açıkça aktarılmalıdır.

Satış sonrası değişken, ekipman getiren müşteriler için belirli bir önem taşıyor. Bir parçanın bekletilmesi nedeniyle kaybedilen kullanılabilirlik, finansal anlamda hiç satılmamış bir makineyle aynıdır. Wanplas marka seviyesindeki taahhütler, kurulum ve devreye alma için yerinde yerel mühendisler, yıllık ücretsiz yedek parça ayrılması, hasarlı parçaların garantili değişimi, üretim kapasitesi garantisi ve sevk öncesinde inceleme için açık fabrikadan politikası, ticari yazılardan ziyade ROI konuşmasında yer almalıdır.

Hassasiyet analizi: Verim ile çarpılmış kullanım oranı

EBM geri dönüşü üzerinde etkili olan iki değişken kapasite kullanımı ve ilk aşamada verimliliktir. Bu değişkenler arasındaki iki boyutlu duyarlılık matrisi, yatırım davasının içerisine yerleştirebileceği en karar verici tek metadır, çünkü projenin sağlam olup olmadığını hemen belirten bir araçtır.

Aşağıdaki matrisde geri dönüş oranı normalize edilerek, %70 kapasite kullanımı ile %97 verimlilik toplamı 100'a eşit edilmiş. Düşük sayılar daha hızlı bir geri dönüşü gösterir. Buradaki kullanım, yaklaşık 1.300 saat olarak belirlenen ikili değişiklik şantiyesinin sahip olduğu olası 3.400 saat öncesi etkin yükleme saati olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle 140%, gerçek üç değişiklik şantiyesi görüntüsünü verir.

Tabloda 10: Geri ödeme indeksi duyarlılık matrisi (Kullanım oranı × İlk aşama kazancı)

Kullanım \\ Verim 90% 94% 97% 99%
40% kullanım 232 216 205 198
55% kullanım 168 156 148 143
70% kullanım 113 106 100 96
%85 kullanım 92 86 81 78
100% kapasite kullanımı 78 73 69 66
140% kullanım oranı (üç şaft) 59 55 52 50

Matrix güçleri üç sonuç

Utilization dominates yield.Tek sütun aşağıya taşınır (% 40'dan % 140 aktiflikte sabit % 97 verimlilik) geri dönüş oranı 205'den 52'ye düşmekte, yaklaşık 4 kat değer. Tek satır üzerinden sağa sola taşınır (% 90 verimlilikten % 99'un sabit altında) geri dönüş oranı yalnızca % 12 ila % 15 yükseliş gösterebiliyor. Herhangi biri önemli; fakat yönetim dikkati konusunda tercih yapmalısınızsa, önce makinayı doldurun.

Kullanım oranı oldukça yüksekse, getiri en önemli konudur.Mutlak endeks noktalarında verim artışı düşük kullanımda daha fazla değerlidir, ancak yüzde anlamında etkisi oldukça stabildir. Pratik önemi farklıdır: Yüksek kullanımda, atık kapasiteyi tamamlayamayacağınız için, eksikliği giderebilecek yedek saatler kalmamıştır. Üç zammı işleten bir tesis, kötü bir parti nedeniyle telafi etmek için daha uzun süre çalışmaya başlayamaz.

Sol alt köşe, tehdit bölgesidir.90 ila 94% üretim oranına sahip, 40 ila 55% kullanım oranıyla modeline dayanan bir projenin 156 ila 232 arasındak bir geri dönüş oranı vardır — yaklaşık olarak referans kullanım oranının yarısı ila 2 katı. Bu kesiminde yer alan projeler, daha sonra kullanım oranlarının yükselmesi varsayımıyla onaylanıyor. Bazen gerçekleşiyor. Burada öngörülmeyip tarihlendirilmiş ve cihazın doldurulması için belirli bir plan gerekiyor; cihazın dolacağına ilişkin bir varsayım değil.

Matrisi üçüncü bir boyuta yaymak

Aşırı dijital müşteriler gram ağırlığına bir üçüncü eksen olarak ilave ederler. Çünkü materyal, hakim değişken girdi olduğundan, 3% gram ağırlığında bir azalma, makineden geçen daha fazla materyal bulunması durumunda, her hücrede yaklaşık 6-10 indeks puanla bütün matrisi aşağı yönlü çeker. Bu da, 100 puanlık PWDS ile kapalı döngü ağırlık geri bildiriminin, sonsuza kadar güvenilir bir şekilde kendini amorti eden extrüzyon blow molding makinesinin birkaç seçkin seçkiden biri olduğunun bir başka sebebidir.

Gelir kapısı olarak tanınmış: CE, EN 422, UN 1H1 ve ISO 9001

Sertifika, çoğu ROI tablosunda bir satıra karşılık gelmez; ancak hangi siparişleri teklif edebileceğinizi belirler. Bu anlamda, uyum maliyetten ziyade gelir kapısıdır ve modelde doğru konumu kullanım tarafındadır.

Tablo 11: Sertifikasyonlar ve Ticari Etkileri

Standard Kapsam Aşağıdaki formatı kullanın: "1. " her satıra, başka bir şey yok. Ne İş Yapıyor ROI modeline etki
CE işareti Avrupa pazarı için makine güvenliği uygunluğu Makinenin EEA ülkelerinde yasal olarak satışa sunulması Bir ön şarttır; bu şart yoksa Avrupa kullanımı sıfırdır.
EN 422 Blow molding makinelerinin öngörülen güvenlik gereksinimleri Güvenlik, kilitler, ekleme birimi erişimi, kontrol güvenilirliği Arıza ve kesinti riskini azaltır; sigorta ve denetim desteğini sağlar
UN 1H1 / 1H2 Tehlikeli maddeler taşımakta olan plastik bidonlar için performans sertifikası İçi Kapaması Premium marj havuzu ile kimyasal paketleme sektörünü açın
ISO 9001 Kalite yönetim sistemi Uluslararası marka sahipleriyle tedarikçi değerlendirmesi Lisanslı müşteri kitlesini genişletmek suretiyle tahmin edilebilir kullanımı artırmak.
Gıda teması yönetmelikleri Gıda teması olan kaplardan sorumlu materyal ve ürünler Polimer seçim, yeniden tozlama politikası, boyar madde ve katkı maddesi onayı Malzeme maliyet endeksine geri dönüş sağlayan eritme oranını sınırlar
ISO 14001 Çevresel yönetim sistemi Düşürme, yığılma, sızdırmazlık ve hidrolik basınç testleri Artık fark oluşturan bir faktör değil, daha çok bir nitelik testidir

Birleşmiş Milletler 1H1 Dosyası'nın Ayrıntıları

200L L-ring silindir, sertifikasyon odaklı ROI’nin en açık örneğidir. Tehlikeli maddeleri taşımak üzere tasarlanan bir silindir, şartlandırılmış sıcaklıkta çan teması üzerinde düşme testleri, yük altında kuma asma, sızıntılara karşı dayanıklılık ve hidrolik basınç dahil belirlenmiş bir performans testinin tümünü geçmelidir. Minimum gram ağırlığı ile bu testleri geçmek, duvar kalınlığı dağılımı doğruluğu, kopuk tasarım ve uygun çevresel stres çökertme direncine sahip reçine seçimi gibi nitelikler üzerine güvenir.

Ticari sonuç, uygun tedarikçilerin alanını ciddi ölçüde daraltır. Daha az rakip, daha uzun sözleşmeler ve müşteriye daha yüksek yıkım maliyetleri, tabloda 3'teki salmla rakamsal geri dönüş aralığının uzun görünmesine rağmen, günlük kimya şişesi segmentinin sunan daha istikrarlı saat başına gelir profili oluşturur. Küçük şişe projesi ile bir silindir projesi karşılaştıran bir yatırım komitesi, yalnızca öngörülen geri dönüşü değil, bunun etrafındaki varyansı da dikkate almalıdır.

Kullanıma da korunmak üzere bir cihaz güvenlik özellikleri.

Güvenlik ve işletim süresi, alıcıların beklediğinden daha sık eşgüdümlü hale getirilir. Tutma ünitesinde bulunan ışık perde ve işbirliği koruyucular, yaralanmalar ve planlanmamış duraksamalara neden olan yaratıcı müdahaleleri engeller. Olmayan eritme basıncı izleme ve kalıpların başının aşırı ısınmayı korumak, tam temizleme ve temizlik döngüsüne zorlamayacak derecede bozulma olaylarını önler. Bir makineyi EN 422 ve CE şartlarına göre belirleme etmek yalnızca uyum maliyeti değildir; bu durum da OEE hesabından bakım eksikliği türünü çıkartır.

İmzaya önceden yapılabilir olan yediden fazla adımda ROI tablo

Sonrasındaki sıralama, yukarıdakileri bir süreç haline getirir. Her adım, ardından gelen adımı sınırlar, o yüzden her şeyi düzenli bir şekilde yapmalısınız. Her sonucu bir indeks veya yüzde olarak ifade edin, böylece modellin tüm bölgelere ve para birimlerine uygun olmasını sağlayın.

Adım 1: Sadece Makineyi Değil, Ürün Sepetini Tanımlayın

Makinenin ilk yıl ve ikinci yıl üretmesini sağlayacak her bir SKU'yu hacim, konteyner boyutu, parça ağırlığı ve gerekli boşluk sayısıyla birlikte listeleyin. Sepetin beşden fazla SKU içerdiği durumda, aktifizasyon sıklığı geri ödeme sürecini gerçekten etkiler; bu durumu açıkça modellemeniz gerekir.

Adım 2: Saatlık teorik çıkışı hesaplama

Her bir SKU için: 3,600 sayısı, saniyede döngü süresi, dizi sayısı ile çarpılır ve teorik adet/saat hesaplanır. Bu değer, enjeksiyon makinesinin ve die kafasının kapasitesi ile karşılaştırılır. Eğer dönüş süresi yoksa, bu modelin ağırlık sınırını kullanması gerekir.

Adım 3: Tam OEE zinciri uygulama

Teorik üretimi Çalışma Sıklığı, Performans ve Kalite ile çarpın. Birinci yıl için tedbirli olun: yeni devreye alınmış bir hattın, deneyimli işçiler bile olsa ilk çeyrekte %70’i aşan bir OEE değeri çok nadirdir ve istikrarlı duruma yetişme süreleri genellikle iki veya üç çeyreğe kadar uzar.

Adım 4: Yıllık saat modellerini oluşturma

Yönlendirme şemasına göre planlanan saatlerden başlamak, planlanan bakım süresini çıkarmak, sıklığı ile sürenin çarpımı ile hesaplanan geçiş sürelerini çıkarmak ve reçine ya da renk değişimi iptali süresini çıkarmak gerekir. Kalan süre, verimli yükleme saatinizdir.

Adım 5: Malzeme Konumunun Belirlenmesi

Kalıpların hedeflenen gram ağırlığıyla çarpılması, hasat geri dönüş oranı ile bölünmesi ve başlangıç ve dönüşüm artıklarının eklenmesiyle reçinelik tüketimini hesaplayın. Ardından, 100 nokta PWDS ile sağlanan gram ağırlığın aynı rakamını hesaplayın. İki rakam arasındaki fark, toplam reçine verimliliğinin yüzde olarak ifade edilen malzeme lansmanıdır.

Adım 6: Tüm beş metriği ve duyarlılık matrisini hesaplayın.

Temel senaryo için basit geri dönüş getirisi (ROI), basit geri dönüş süresi, indirimli geri dönüş süresi, IRR ve NPV endekslerini oluşturun, ardından kullanım-kazanç oranı matrisinde geri dönüş süresi endeksini yeniden oluşturun. TKB’sinin hangi hücrede yer aldığını belirleyin ve hala engel üstesinden geçtiğini onaylayın.

Adım 7: Modeli Risk Kaydı ile karşılaştırın

Tablo 9'deki her satıra bakın ve bu risk normal derecede gerçekleştiğinde temel senaryoda ne olacağını sorun. Ödeme sürecinde tolere edebileceğiniz sınırı aşan herhangi bir risk, satın alma siparişinin verildiği aşamadan önce açık bir telafi sahibi ve son tarih belirlemesini gerektirir.

Apollo, müşterilerin uygulamaların yerine getirilmesinden elde ettikleri faydayı ne yönde artırabilir?

Geri dönüş modeli, onun arkasında uygulanan yöntem kadar iyi olmalıdır ve bu makalede yer alan çoğu düğme, spesifikasyon düğmeleri yerine uygulama düğmeleridir. Wanplas fabrikası Apollo, Zhangjiagang'da

Wanplas marka seviyesindeki taahhütler tüm fabrikalar arasında geçerlidir: yıllık bedava yedek parça limiti, garantiye dahilinde yıpranmış parçaların ücretsiz değiştirilmesi, ulaşım garanti, üretim kapasitesi garantisi ve kabul edilen standardlara aykırı ürünlerin ücret iadesi ve ek cezai ödeme şartlarına dayanan kalite standardı garantisi. Bu taahhütler, OEE formülündeki Degisiklik ve Performans terimlerine doğrudan bağlıdır ve bu noktada verimlilik, gerçekten kazanılıp kaybedilir.

Ürün seçenekleri, extrüzyon blow moulding’den öteye de uzanan alıcıların, aynı marka içindeki yanındaki ekipmanlara ulaşmaları mümkündür: Wanplas’ın PET şişe blow moulding için FGX yüksek hızlı seri makineleri de içeren YuDa fabrikası, Wanplas’ın en küçük ilaç ve kozmetik kapasiteleri olan 3ML ile 1000ML arası olan enjektör blow moulding için Aibim fabrikası, Wanplas’ın çift vidalı karıştırma ve tozlaştırma için Kerke fabrikası ve Wanplas’ın yıkama ve geri dönüşüm hatları için Polyretec fabrikası. Bir tesis genelinde tedarikçileri toplarlamak, yedek parça lojistiklerini ve eğitimleri basitleştirir, bunlar da Çalışma Sıklığı deyimi altında ortaya çıkar.

Sık Sorulan Sorular

Ekstrüzyon ısıl şekillendirme makinesinin gerçekçi geri ödeme süresi nedir?

Absolu bir rakam yerine aralık olarak ifade edildiğinde, yüksek verimde iki müddet çalıştırılan iyi yüklenmiş küçük konteyner hatları genelde yatırımlarını yaklaşık 16-28 ay içinde geri alırken, büyük konteyner ve 200L L-koleksiyon tambur hatları 26-40 ay arasında daha uzun sürmektedir. Tek müddet çalıştırılan hatlarda sık sık değişimler gerçekleştiğinde, aynı makinenin iki müddet çalıştırılmasında kullanım oranı ve verim, makine ilâçının durumu değil, sonucun belirleyicisidir.

Hangisi tek düğme ile EBM geri dönüş süresini en çok kısaltır?

Tek vardiya yerine çift vardiya sistemine geçtikçe, büyük ölçüde sabit olan sermaye temeline göre yıllık üretim yaklaşık iki katına çıkıyor, bu da geri ödeme endeksini neredeyse yarısını yaklaştırıyor. İkinci en güçlü unsur, parison duvar kalınlık dağılımı yoluyla gram ağırlığı kontrolüdür, çünkü reçine, domine eden değişken girişimlidir ve tasarım ömrü boyunca üretilen her parçaya uygulanan bir tasarruf söz konusudur.

Satın almayı gerekçe göstermek için geri ödeme süresini mı yoksa NPV'yi mi kullanmalıyım?

Her iki süreyi, IRR ile birlikte kullanın. Geri dönüş süresi, likidite sorusuna yanıt veriyor – sermayenin ne kadar süre boyunca risk altında olduğu – ve finansmanın sık olduğu durumlarda doğru bir çerçeve oluşturuyor. NPV, bütün aktif ömürü boyunca değer sorusuna yanıt veriyor ve bu, uzamak yapma makinelerinin genellikle bir yüzyılı aşkın bir süre boyunca çalıştığı için önemlidir. IRR, sermayenin başka amaçlar için kullanılmasıyla karşılaştırıldığında projeyi kıyaslamayı sağlar. Eğer üç ölçüm farklıysa, anlaşmazlık genellikle gerçekçi olmayan hızlı bir başlangıç varsayımına işaret ediyor.

Tamamen elektrikli ekstrüzyon harlama makineleri her zaman daha hızlı geri ödeme yapar mı?

Tam elektrikli bir makine, geleneksel hidrolik makinelere kıyasla yaklaşık 0,35 ile 0,40 kWh/kg enerji kullanırken, yüksek büyüme oranına sahip olmasına rağmen, toplam yatırım maliyeti daha yüksektir. Enerji avantajı, yıl boyunca çalışma saatlerinin yüksek olunca kesinlikle bu premium fiyata yeter. Bu nedenle, tam elektrikli makineler, ikili veya üçlü vardiya sisteminden oluşan küçük kabin üretiminde en hızlı şekilde geri ödeme yapılmaktadır. 200 L konteynerli bir silindir yapısında, gerekli atım hızından dolayı hidrolik sistem, teknolojik ve mali açıdan daha avantajlıdır.

100-punk parison duvar kalınlığı dağılım sistemi ne kadar tasarruf edebilir?

Evet, ve fayda tablolarının düşük değerlendirilmesinden daha yönlü bir yönde. UN 1H1 performans sertifikasyonu, kalifiye tedarikçilerin alanını daraltır, bu da daha uzun sözleşmeleri, daha istikrarlı sipariş belgeleri ve yüksek marj indeksini destekler. Çubuk hatlarında çimdiklenme raf süresi küçük şişelere göre daha uzun olsa da, etrafındaki varyasyon daha düşüktür, bu da genellikle daha iyi risk ayarlı yatırımı haline getirir.

Ramp-up dönemini gerçekçi biçimde nasıl modellemeliyim?

Değişkenin kurulumdan sonra ilk çeyrekte yaklaşık% 55 ila% 70 arasında, ikinci çeyrekte% 75 ila% 85 arasında ve üçüncü ya da dördüncü çeyrekte sabit duruma ulaşıldığını varsayalım. Olasılık yükselmesi, makinenin mekanik hazırlık durumundan ziyade benzer programla çalışma konusunda operatörlerin bilinçli olması, kalıp optimizasyonu ve Kalite Yönetimi (KY) kalibrasyonu tarafından yönetilir. Adetin birinci ayından itibaren nominal çıkış beklediği modeller, geri dönüş süresini üç ila altı ay kadar eksik bildirir.

Bir büyük makine satın almak mı yoksa iki küçük makine mi daha iyi olacaktır?

İki küçük cihaz tekrarlanmışlık sağlar, değişim olmadan paralel SKU'lar mümkün kılar ve tek bir arıza durumunun sonuçlarını azaltır, ancak daha fazla alan kullanır ve daha fazla operatör getirirler. Bigger bir multi-kavitesli makine, birim dönüştürme maliyet endeksini daha düşük yapar ama riski birleştirir. Genel olarak, ürün aygıtınızda beş aktif SKU'den fazla varsa veya tek hat durması müşteri hizmet seviye anlaşmasına aykırılık oluşturursa, iki makine genellikle daha iyi risk ayarlanmış geri dönüş sağlar.

Regrind, ROI hesabı için nasıl etkilidir?

Akışkan, karmaşık kaplar için çıkarılan kitleden %15 ila %40 arasında olabilir. Basın süreci yanında yer alan granulatuvar, metal ayırıcı ve kontrol altında yapılan karışımların oluşturduğu kapalı bir atık geri üretme döngüsü, çoğunu malzeme kaybından küçük bir enerji maliyeti olarak dönüştürür. Gıda teması ve farmasötik uygulamalar, geri dönüş oranlarını kısıtlar. Bu nedenle, elde edilebilir geri kazanma oranı, modelde dikkate alınmadan önce uygulanabilecek mevzuatlara uygunluğunu sağlamak için doğrulanmalıdır.

İş planı için yeni bir EBM hattının OEE'si nedir?

İlk yıl için temel durum için, eğitilmiş operatörlerle desteklenmiş bir kurulum durumunda %70 ila %76 oranları savunulabilir. İlk anda %85 veya daha yüksek bir oran varsa, bu yalnızca hat, tek bir uzun süren SKU'ye ayrılmışsa umut doludur. Eğer modeliniz birinci yıl itibariyle %85 OEE ile çalışıyorsa, o zaman model kırılgandır ve %70'de tekrar çalıştırılmalıdır.

Yıl içerisinde kaç şekil değişikliğine yatırım yapılması gerektiğini haklı kılıyor mu?

Kaba bir sınır olarak, yedi ila on yıl içinde yaklaşık 60 ila 80 değişimden sonra dört saatlikten 45 dakikaya indirilen toplam iş saatleri mali açıdan önemli hale gelir; yılda 150’den fazla değişim olduğunda durum kesinleşir. Yıllık yaklaşık 20 değişimden daha az olan durumlarda, yalnızca geri ödeme kriterleriyle yatırım yapmak mantıklı değildir hatta standartlaşmış arabirimler hatanın oluşma riskini de azaltır.

UN 1H1 sertifikası 200L demir kaplar için ROI tablosunu nasıl değiştirir?

Evet, ve bu, temiz kar elde etme tablolarının maliyeti daha düşük gösterdiği yönlü bir durumdur. UN 1H1 performans sertifikasyonu, yetkin tedarikçiler arasında gözden geçirme alanını daraltır, bu da daha uzun sözleşmeler, daha stabil sipariş takipleri ve daha yüksek marj indeksini destekler. Çanak çizgilerindeki temiz kar elde etme aralığı küçük şişelerdekinden daha uzundur, ancak etrafındaki farklılıklar daha düşüktür, bu nedenle genellikle daha iyi risk dengesine sahip yatırım haline gelmektedir.

0,35 ila 0,55 kWh/kg arasındaki özel enerji tüketimi gerçekte neleri kapsar?

Normalde, bu, makine kendi kendisini kapsar: ekstrüderi, silindirin ve ölçek başlığının ısıtılması, sıkıştırılması ve araç hareketini ve makinenin kendi kontrol sistemini içerir. Genelde, kalıbın soğutulmasını sağlayan soğutucu, havayı ulaştıran kompresör, gerekirse reçinelerin kurutulmasını ve taşımayı ve granülasyon ekipmanını içermez. Fiyat tekliflerini karşılaştırırken, ölçüm sınırını doğrulayın, çünkü ek maliyetler toplamın anlamlı kısmına eklenebilir.

Modelde kur ve tarife riski nasıl ele alınmalıdır?

Kaliteden ziyade bir risk primi olarak değil, senaryo ayarlamaları yapın. Mümkünse finansman para birimini gelir para birimi ile eşleştirin, sözleşme imzalanmadan önce ihtirazlar ve gümrük sınıflandırma kontrol edin ve değer indirimsiz olarak hareket eden maliyetler dairesel bir durumla çalışalım. Amaç, hareketi tahmin etmek değil, projenin bu hareketi atlatabilme olasılığını doğrulamaktır.

Mevcut bir hidrolik EBM makinesi yerine yükseltilir mi?

çoğu zaman evet, ve bu genellikle yedekleme ile karşılaştırıldığında daha iyi bir geri dönüş indeksi meydana getirir. Modern bir parison duvar kalınlığı dağıtım kontrolcüsü yenilenir, değişken bir yerçekimi veya servo pompa kullanılarak yükseltilir, hızlı kalıp klamp ve hızlı bağlanabilir soğutma manometresi eklenir ve serbest şekilde gram ağırlığı izlemesi yapılır. Bu şekilde, yeni bir alım yapmadan malzeme, enerji ve mevcutluk becerilerini ele almak mümkündür. Makinenin mekanik yapısı sağlam ise ve engelleyici faktör kontrol çözünürlüğü ise, yeniden yapılandırma en cazip hale gelir.

Sonuç

Bir ekstrüzyon blow moulding makinesi için ROI hesabını, makineyi çalıştırmanın ne kadar saatte, saat başına kaç iyi parça yapmasının, her parça için ne kadar gram reçine tükettiklerinin ve teorik çıkışın ne kadarının değişimler ve kusurlardan kurtulduğunun dört sayısıyla ilgili bir yapılandırmalı argüman olarak anlama eğilimindedir. Her şey diğerleri – sürücü teknolojisi, boşluk sayısı, kontrol duyarlılığı, sertifikasyon – bu dört sayı üzerinden işler.

Bu makalede yer alan kanıtlar, net bir hierarchi oluşturuyor. Kapasite kullanımı öne çıkıyor ve gerçekçi aralıkta geri ödeme endeksini dört katına çıkartabiliyor. 100 noktası olan mukavemet kalınlığı dağılım sistemi ile karbür ağırlığı kontrolü ikinci sırada yer alıyor. Her kalıbın ömrü boyunca katlanarak 2% ile 5% arasında malzeme tasarrufu sağlıyor. Dört saatten 45 dakikaya düşen değiştirme süresi üçüncü sırada yer alıyor ve SKU değişimlerinin sıklığı yüksek olan bir tesiste 12 ila 16 geri ödeme endeks noktası değerine karşılık geliyor. Akıllı makinelerde 0,35 ila 0,40 kWh/kg arasında bulunan, konvensiyonel hidrolik makinelerdeki 0,50 ile 0,55 kWh/kg arasındaki değerden daha yüksek enerji verimliliği, çoklu konteyner programlarında dördüncü sırada yer alıyor.

Praktik önerisi doğrudan takip eder. Makine özelliklerini karşılaştırmadan önce, kendi ürün yelpazesine göre kullanım-getiri duyarlılığı matrisi oluşturarak, projelerinizi hangi bölgeye dahil ettiğini belirleyin. Eğer kullanım oranı düşük ve para kazancı zayıf olan üst sol tehlike bölgesine giriyorsa, hiçbir ekipman kararının kurtarmasını sağlayamaz ve ticari planın öncelikle gözden geçirilmesi gerekecektir. Eğer ise alt sağ bölgeye girdiyseniz, kalan sorun, yaşadığınız sipariş kitabından ne kadar çok değer elde ettiren yapılandırma - boşluk sayısı, sürücü mimarisi, duvar kalınlığı kontrol çözünürlüğü - olacaktır.

20 yılı aşkın bir süredir extrüzyon blow molding alanında çalışan Wanplas fabrikası olan Apollo, burada bahsedilen tüm aralığa yayılan makineler üretiyor: 200ML ila 20L için ABLB serisi, 20L ila 1500L için ABLD serisi ve 200ML ila 20L için Tamamı Elektrikli serisi. Yatırım sürecinizi hazırlamanın belirli olduğunu varsayalım: Ürün yelpazesini, hedef değişim şeklini, konteyner geometrisini ve sertifikasyon gereksinimlerini de paylaşın. Apollo mühendislik ekibi, modelin çıkış valori, döngü süresi ve enerji terimlerini, gerçek yapınızın yerine genel bir benchmark yerine yansıtan rakamlarla doldurmanıza yardımcı olacaktır.


Endüstri Haberleri

Fabrika ziyaretinize hoş geldiniz!
Teklif Alın
Teklif Alın