20L ekstrüzyon blow formlama makinesinin seçimi, genellikle ana çerçevesinin etiket fiyatıyla belirlenmez. Kimyasal, yağlama, gıda ve endüstriyel paketleme pazarlarına hizmet veren küresel alıcılar için, satın alma faturası, makinenin kurulmasından çıkışına kadar beş yıl süren büyük mali sorumluluğun sadece görünür kısmını oluşturur. Gerçek mali resim, makinenin yarattığı tüm maliyetlerin, makinenin kurulduğu günden çıkışına kadar süren, yapılandırılmış bir hesaplama ile tanımlanır. Bu makale, o sahipliği maliyetini, beş yapısal alanı oluşturularak, 100 puanlık temel üzerinde, her birinin indekslenmiş bir kısmı olarak belirler ve yıl 5'e doğru opsiyon satın alma hakkı mali yardım kata hiperinflasyona kadar, maliyeti nasıl değiştiğini izler. Apollo, ekstrüzyon blow formlama makineleri konusunda uzmanlaşmış Wanplas fabrikası ya da Avrupa, Kuzey Amerika ya da Asya'daki bir rakibiniz olsun, aşağıdaki çerçeve, bir para birimi değeri gerektirmeden önerileri aynı koşulda karşılaştırmalarınızı sağlar.
20L Ekstrüzyon Blow Formlama Makinesinin ve Maliyet Yönlendiricilerinin Tanımı
20L ekstrüzyon şişme makinası, kısa olarak 20L EBM makinası olarak adlandırılır. Bir parison olarak adlandırılan polimerin bir eritilmiş tüplü sürtülmesi, onu iki kalıp yarığının arasında tutması ve kompresörle dışarıdan havlarla dolmasıyla oluşan, bir tüptej şeklinde bir yapıdır. 20L sınıf, endüstriyel şişirme makinalarının arasına yerleşmiş durumda: büyük yük kapasiteli L-kayışı devreleri ile küçük, ve aynı zamanda çok daha enerji yoğun olan günlük kimyasal pet şişe makinelerine kıyasla daha küçük.
Makinenin teknik özellikleri, her yönüyle düşük maliyet sorununa en çok etki eden faktördür. Büyüktür bir vidayla, daha yüksek kurulu güçle ve akü başlığıyla tasarlanan bir makine, yüksek bir Yatırım Malî Gider Endeksi'ne sahip olacaktır, ancak daha düşük bir eşya enerjisi ve daha yüksek bir üretim sağlayabilir; bu da beş yıllık dengeyi yeniden şekillendirir. Herhangi bir maliyetin modelleştirilmesine başlamadan önce, alıcı, tedarikçinin karşılaştırdığı temel konfigürasyon parametrelerini belirlemelidir.
| Referans parametre | Tipik 20L EBM Aralığı | Maliyet duyarlılığı |
|---|---|---|
| İstasyon yapısı | Tek ankrajlı istasyon / Çift ankrajlı istasyon | İki istasyon, CAPEX endeksini yükseltirken, birim enerji endeksini düşürüyor |
| Kafalarının tipi | Accumulator head vs Continuous extrusion | Enerji maliyet alanının temel motoru |
| Vida çapı | Phi 90 mm'den Phi 120 mm'ye | Büyüklüğü arttıkça verim ve kurulmasi gereken gücü gösteren indeks artar |
| L/D ratio | 25:1 ile 30:1 | Yüksek L/D, plastifikasyon homojenliğini artırır ve silindir maliyetini yükseltir |
| Çıkış (20L HDPE jerr kanı) | 60 ila 120 adet/saat | Yüksek çıkış, tüm birimlerde yatırım ve işgücü maliyetlerini azaltır |
| Parça ağırlığı | 700 ila 1100 gr | Doğrudan hammadde ve enerji tüketim indeksini yönlendirir |
| Installed power | 90 ila 160 kW | Enerji maliyetler alanının ana aktörü |
| Sıkma kuvveti | 180 ila 400 kN (plaket boyutuna göre) | Yeterli tutuncak kuvvet yoksa parça kalitesi düşer ve israf artar |
Kilitleme kuvveti, kilonewtonlar olarak ölçülür ve projeksiyon alanına ve iç basınç değerine uyarlanmalıdır. 20 litrelik bir konteyner için, kalıp açma kuvveti, boşluk yüzeyiyle orantılıdır ve birden fazla faktör boşluk oluşturmaktadır. Bu nedenle, belirlenen kuvveti yetersiz olarak ayarlamak, is rakamının kayması, yüksek mazeret oranları gibi klasik bir sorun olmaktadır. 20 yılı aşan deneyime sahip Wanplas tesisi Apollo, 90'den fazla ülkede çalışan 4.000'den fazla makineden oluşan Apollo, ABLB ve ABLD serisini bu ilişkiyi göz önünde bulundurarak, direkt akış kalıp sistemi ve kalibratörü farklı olarak satın alınan parçalardan ziyade birbirine uygun bir sistem olarak tasarlayarak ürünün kalite standartlarının korunmasına yardımcı olmaktadır.
İki başlı mimariler, 20 L sınıfında öne çıkar. Devamlı ekstrüzyon, açık bir kalıba sürekli bir tokat parison verir ve boyut aralığının alt kısmında aynı kapasitede konteyner üretimi için tercih edilir. Toplama başı, ölçülü bir ateşleme ölçüsünü saklar ve bir adımda büyük bir tokat parison oluşturmak için hızlı bir şekilde serbest bırakır, bu ise kalın duvarlı 20L kimyasal kablar ve parison düğümünün ve duvar kalınlığının değişimini en aza indirmek için önemlidir. Toplama tasarımı hidrolik bir hormon hacmi ve daha detaylı bir dövme başı katar, bu da CAPEX ve yardımcı enerji indeksini yükseltir, ancak devamlı ekstrüzyon, gerektirilen uygulamalarda parça kalitesini korur.
Temel Malîyet Giderlerinin Beş Alanı
Bir 20L extrüzyon ve blow molding makinesinin toplam maliyeti, tasarım süresi boyunca farklı oranlarda değişen 5 üst üste gelen maliyet alanından oluşur. İlk alan bir kez ortaya çıkar; geride kalan dört artık mevcuttur ve üretim hacmine bağlı olarak birikme gösterir. Onları tek bir karışım rakam olarak ele almak, aslında sonucu hareket ettiren paralarını gizler.
Beş TCO alanı, CAPEX, enerji, işgücü, bakım ve yedek parça ile atıklar ve durma kaybı olarak tanımlanabilir. Dört kasalı 20L EBM makininin özet edilen beş yıllık sahiplik modelinde, CAPEX tek bir olay iken, diğer dört alanda her çalışma saatinde artış görülmektedir.
Para birimini karşılaştırma dışında tutmak için, bu makale bir referans konfigürasyonu, tam beş yıllık süre boyunca 100 endeks puanına eşit olan TCO endeks temeline normalleştirir. Referans konfigürasyon, bir akü başlıklı çift istasyonda 20L ekstrüzyon biçimlendirme makinesidir. 100 mm çaplı, L/D 28:1 idealikli tek soketli ekstruder, değiştirilebilir pompalı hidrolik kilitleme sistemi ve toplam 6.000 saatlik, toplam ekipman etkinliği yüzde 82 olan yıllık çalışma, 900 g HDPE kapaklı bidon üretir. Ardından her mali alan, endeks payı, toplam beş yıllık maliyetin yüzdesi veya Yüksek, Çok Yüksek, Premium düzeyinden ileri ve geri olan Yüksek, Orta, Düşük ölçeğinde belirtilir.
| Maliyet alan | Endeksi payı (%100) | 5 Yıllık TCO'nun %'i | Relative Level | Ayrıca bu formatı kullanın: "1. |
|---|---|---|---|---|
| CAPEX (one-time) | 26 | 26% | High | 0 yıl, tek olay |
| Enerji | 31 | 31% | Very High | Çalışma saatleriyle doğrudan ilişkili maliyetler |
| İşçilik | 18 | 18% | Orta | Omuzlarla hareket |
| Bölgesel müşteri senaryoları | 12 | 12% | Orta | Son yıllarda ön yüklenen |
| Bozunma ve işlem duruş kaybı | 13 | 13% | Orta | Değişken, kalite ile bağlantılı |
| Toplam maliyet | 100 | 100% | — | — |
Enerji, 31 puan indeksle, bir 20L EBM makinesinin 90 kW ile 160 kW arasındaki bir ekstrüderi ve hidrolik klemeni binlerce saat sürten giderlerinin toplamına göre, ilk kez satın alanlar tarafından öngörülen makinesin satın alma fiyatının üstünlüğünden öne çıkarır. Nedeni basittir: 20L EBM makinesi, 90 kW ila 160 kW arasındaki bir ekstruder ve bir hidrolik klemneyi sürekli olarak çalıştırır ve üretim miktarı gerçekçi olduğunda, toplam elektrik izi, makinenin bir defa satın alınan çerçevesi maliyetinden çok daha büyük olur. İstihdam, yarı otomatik bir hattıyla bir ila iki operatörden oluşmaktır ve çalışanlar ve atık kalan miktar, daha sonraki bölümlerde belirlenir. Doğru oran, bölgeye, sürücü teknolojisine ve alıcıların flash'ı nasıl yoğunlaştırdığını ve kıyafeti nasıl atık olarak geri kazandıklarına bağlı olarak değişir.
Yatırım toplamı: Makine, kalıp, yardımcı araçlar, montaj, lojistik
şeklinde ve tek bir satır/paragraf/gruplandırmada yazılmalıdır. Aksi durumda çeviriler geçersiz olacaktır.
| CAPEX Sub-Component | Endeksi payı (%100) | Toplam yatırım maliyetinin %'si | Relative Level |
|---|---|---|---|
| Ana makine (kafa, extruder, baş, tutma kazası) | 16 | 62% | High |
| İplikli kalıp (akısı, yaka, soğutma tesisi) | 100 | 19% | Orta |
| Yardımcı ekipmanlar (soğutucu, hava kompresörü, çekiç, sızıntı test cihazı) | 31 | 12% | Orta |
| Kurulum ve tescil işlemleri | 1.2 | 5% | Düşük |
| Deniz yükü ve ithalat tarifesi | 0.8 | 3% | Düşük ve Orta |
Ana makine, yatırım maliyetinin yaklaşık %62'sini oluşturur. Bu rakamda, pipet ve toplayıcı kafa en pahalı alt bileşenlerdir, çünkü onlar, hassas silindir ve vida, ölümcük kafa ve hidrolik güç birimini bir araya getirirler. Phi 120 mm gibi daha büyük bir vidayı belirlemek, makine verimliliğini yükseltir ancak ürün ağırlığı için uygun olan aralık, 700 gr'den 1100 gr'a kadar genişletilmeden kalır; bu da bir ihale için ellere koşmak ve dışlanmak arasında fark yaratabilir.
Blow mold üretilen bir ürünün sık karşılaşılan bir alt kategorisidir. 20 L’lik jerrys kova kalıbı, sertleştirilmiş çelik kaseler, verimli iç soğutma kanalları ve UN 1H1 tehlikeli madde toleranslarını koruyacak şekilde hassas bir şekilde işlenmiş kafa takması gerektirir. Düşük oransal seviyede fiyatlandırılan bir kalıp yeterli soğutma devresi yoğunluğuna sahip olmayabilir, bu da beş yıllık süre boyunca döngü süresini ve sonuç olarak enerji ve çalışma enflasyonunu gizli olarak arttırabilir. Apollo’nun kalıp paketlerine uyguladığı Wanplas markasının ortak kalite standartı, kalıbı deneme amaçlı makinede önce test etmektir; böylelikle soğutulmuş bir takım sevk edilmez, bu şekilde alıcıyı gizli bir yeniden işleme maliyetinden korur.
Yardımcı ekipmanlar, üçüncü bir maliyet kalemi olup çoğu durumda sadece makinenin fiyatlandırılasının dışında bırakılır. 20L üretim hattına, kalıbı ve hidrolik yağı sıcaklığını stabilize etmek için bir soğutucu, boşaltma çubuğu ve parison kesimi için uygun boyutta bir hava kompresörü, parça geri hizmete alma ve reddetme işlemi için bir kırma makinesi veya inceleme gerektirir. Ayrıca makine soğutucu ve kompresörler enerji alanında tekrar ortaya çıkar, bu nedenle bunların seçimi, hem maliyet hem de tekrarlanan tüketim için optimizasyon gerektirir. Kurulum ve devreye alınma genellikle Düşük bir endeks payına sahiptir ancak zamanlama riski taşır: erken kurulum çalışmasını geciktirir ve pasif kapasitenin maliyetini arttırır. Deniz yoluyla sevkiyat ve ithalat tarifeleri hedef noktaya ve makinenin tam bir birim olarak kutuya konulup konulmadığına bağlı olarak oldukça değişir ve satın alanın bölgesine bağlı olarak Düşük- Orta aralığındaki band içerisine girer.
Enerji tüketimi ve özel enerji modellemesi
Enerji, 20 L'lik EBM makinesi için en büyük tekrarlayan maliyet alanlarından biridir ve spesifikasyon tercihlerinin yoluyla en fazla kontrol edilebilir alanlardır. Doğru ölçü, bitmiş kapların kilogramı başına çekilen elektriği baz alan spesifik enerji tüketimidir. 20 L HDPE şişe sınıfı için spesifik enerji tüketimi, tüm elektrikli veya iyi ayarlanmış servohidrolik makinelerle elde edilen en düşük seviyede 1 kilogram geçişte 0,35 ile 0,55 kWh arasında değişirken, eski sabit hızlı hidrolik tasarımların tipik üst sınırı 1 kilogram geçişte 0,75 kWh'dir.
Bu rakamları indekslenmiş bir maliyete dönüştürmek için, saat başına 90 adet, yıl başına 6.000 işletme saatleri ve 82% OEE olan 900 gram kapasiteli referans deposunu ele alalım. Etkin yıllık üretim 390.000 kg bitmiş ürün olarak tahmin edilir. 0,45 kWh/kg olan spesifik enerji tüketimi doğrultusunda, makine yıllık 175.000 kWh enerji ile çalışır. Daha düşük olan 0,35 kWh/kg değerine göre aynısı yaklaşık 137.000 kWh/yıl'a düşer, bu da 5 yılda ve her bölgenin tarife yapısına göre daha fazla bir oranda azaltır. Mesele, makine fiyatı değil, enerji alanıdır. Burada en büyük fark, iyi spesifikli ve kötü spesifikli hattar arasındaki 5 yıllık süre uzar ve her bölgenin tarifelerinin farklı yapısına bağlıdır.
| Hareket sistemi / başlık kombinasyonu. | Özel enerji (kWh/kg) | Enerji endeksi (başlangıç 31) | Relative Level |
|---|---|---|---|
| Fixed-speed hydraulic, continuous extrusion | 0.50 ila | 34 to 36 | Very High |
| Değişken pompa hidrolik, depolama ünitesi başı | 0,42 ile 0,48 | 29 ila 31 | High |
| Servo-hidrolik, akümülatör başlığı | 0,38 ile 0,44 arasında | 26 ila 29 | Orta |
| Tam elektrikli (servo motorla sürülen) | 0,35 ila 0,40 | 24 ile 27 | Düşük ve Orta |
Dışında motor sistemi de, belirli enerji tüketimini üç işletim faktörü etkiler. İlk olarak, parça ağırlığı: 700 g'lik bir konteyner, aynı yarım cinsatasın için
Motor Sistemi Karşılaştırma: Servo-Hidrolik vs Değişken Pompalar vs Tam Elektrikli
Klem ve ekstrüzyon motor yapısı, 20L'lik bir EBM makinesi için merkezi enerji faktördür ve aynı zamanda, CAPEX'in işletim maliyetine karşı tercih edilmesi konusunda en açık örnektir. Bu sınıfta üç zengin yapı yarışıyor ve her birinin, beş yıllık maliyet karışımını tahmin edilebilir bir yönde değiştiriyor. CAPEX, tekrarlanmayan bir alan olmakla birlikte, makinenin tasarımı ve kalıpların kalitesi, enerji, işçi verimliliği ve kırıklık faktörlerini belirler, çünkü tedarikçiler bunları farklı şekilde paketlemektedir ve düşük başlangıç fiyatına sahip bir makine, düşük kalıp veya eksik yardımcı ekipmanlara sahip olabilir. CAPEX alanında, beş alt bileşen farklı olarak verilmeli, tek bir tutar olarak kabul edilmemelidir, çünkü tedarikçiler bunları farklı şekillerde paketlemektedir.
| Attribute | Variable Pump Hydraulic | Servo Hidrolik | Tam elektrikli |
|---|---|---|---|
| CAPEX oranı | Orta | High | Premium |
| Enerji endeksi (31 temel puan) | 29 ila 31 | 26 ila 29 | 24 ile 27 |
| Başlangıçtan enerji tasarrufu | Baseline | 8% - 16% | 25% ile 40% arasında değişir. |
| Hidrolik yağı tüketimi | Orta | Düşük | Yoktur |
| Cleanroom / food suitability | Kısıtlı | Good | Mükemmel |
| Maintenance index | Orta | Orta | Düşük |
| En uygun uygulama | Genel kimyasal sepetler | Yüksek miktardaki endüstriyel ürünler | Gıda, ilaç, temiz araçlar |
Değişken pompa hidrolik, 20L sınıfı için hacim temelidir. Akışını talep doğrultusunda ayarlar ve sabit hacimli bir üniteye özel sabit motor yükünü önler, 31 puanlık enerji endeksinin yakınında bulunur. Servo hidrolik, sabit motora yerini servo motor ve kapalı döngü basınç kontrolü ile alır ve temel ile kıyaslandığında yaklaşık 0,84 ila 0,92 katı enerji tasarrufu sağlar, ancak kalın duvarlı 20L parçalara gerekli yüksek sıkma kuvveti ve dayanıklılığı korur. Tüm elektrikli sistem tüm hidrolik güç ünitesini tamamen kaldırır, sıkma ve extruder beslemesini servo motorlar yardımıyla sürdürür ve kısa metinde verilen 25% ila 40% enerji tasarrufu sağlar. Ödediğiniz maliyet Premium CAPEX düzeyindedir ve çok büyük depolama kafalar için sıkma kuvveti üzerinde pratik bir sınır var; bu nedenle tüm elektrikli sistem, ağır dolap uygulamalarında değil, 200mL ila 20L gıda ve ilaç segmentinde daha yaygın olarak kullanılır.
Karar kuralı çok açık: Uygulama gıda, ilaç veya mümkün olan en düşük işletme maliyeti ve temiz işlem gerektiriyorsa, tam elektrikli olanın Premium CAPEX'i beş yıl içinde enerji ve bakım alanlarında geri kazanılır. Uygulama, yüksek miktarda genel kimyasal bidonlar ise, servo hidrolik, daha düşük CAPEX prima ile tüm tasarrufu yakalır. Değişken pompa, öncelikli bütçenin kontrol ettiği ve enerji tarifeleri düşük olan durumlarda akıllıca bir seçim olmaya devam eder. Apollo'nun tam elektrikli serisi ve ABLB serisi, 200 mL'den 20 L'e kadar olan kapsamda hizmet veriyor ve alıcıya tedarikçi değiştirme yapmadan, eşdeğer bir mimari geçişi sağlıyor.
İşgücü, bakım ve yedek parça değişimi döngüleri
İstihdam alanı, hattın çalıştığı tüm grafiklerde işletmeciler, malzeme transferi, kalite kontrolü ve denetimleri içerir. Dönüşüm hızı saat başına 60 ila 120 parça olan yarı otomatik bir 20 Litrelik hattı için, tipik personel dağılımı, manuel işlemi azaltan bir sızıntı test cihazı ve bir ezme makinesi kullanan, aralıksız 24 saat çalışma sistemi uygulamasında, her saat için bir veya iki işletmecinin çalıştığıdır. Tek saatlik bir uygulamadan, üç saatlik bir çalışma sistemine geçiş, makinenin artık daha fazla üretimle amortizasyon edildiği için enerji birimi başına iş rakamını yaklaşık üç kat artırırken, enerji birimi başına enerji değişimi neredeyse hiç fark etmez. Bu nedenle, saat düzeni birinci dereceden TCO tesiri taşıyor: üç saatlik bir çalışma düzeninde, iş sahası artar ama mali çıkış ve enerji birimi başına malzeme düşer, karmaşık indeksten bir iyileştirme sağlar.
Servis ve yedek parçalar alanında, kullanımın son yıllarında daha fazla harcanır, çünkü yıpranmış bileşenler, 2-5. yıllar arasında bol bulunan bir program çerçevesinde yerine getirilecek seviyeye ulaşır. Bu alanı önceden planlamak, fiyatlarının aniden artması durumunda çekinik alışveriş ve uzun süreli işletim duruşunun önüne geçer. Aşağıdaki tablo 20L dizel etilen-tereftalat (HDPE) üretimi yapan bir makinanın standart değişim aralıklarını göstermektedir.
| Bileşen | Replacement Interval | Masraf Seviyesi | Impact if Neglected |
|---|---|---|---|
| Somun ve boru | 5 ila 8 yaş | High | Artan enerji, kalınlaşmış erime homojenliği |
| Die başlığının dudakları/arazi | 12 ile 18 ay arasında | Orta | Ölçek denetimi, duvar değişimi, |
| Hidrolik contalar kullanılır. | 12 ile 18 ay arasında | Düşük ve Orta | Yağ kaybı, sıkma kuvvetindeki sapma |
| Isı bandı/patlayıcı ısıtıcıları | 100 g'lik bir konteynerden oranla daha az elektrik tüketir, böylece duvar kalınlığı aşırı belirtilirse, fonksiyonel kazanca yeni katkısız olur. İkincisi, OEE: her saat planlanmamış duraklatma veya yavaş döngü, yarım miktar üretim yaparken duraklatma ve ısıtma yüklerini çeker, böylece etkin belirli enerji tüketimi, OEE düşerse artar. Üçüncüsü, çevresel ve soğutma koşulları: sıcak iklimle mücadele eden bir soğutucu veya iyi korunmamış bir hidrolik tank, malzeme sıcaklığını korumak için extruder'a daha fazla iş yükü yükler, bu da endeksi yükseltir. Yüksek çevresel bölgelerdeki müşteriler, soğutucu kapasitesini birinci dereceden enerji kararını değil, sonradan önemli bir karar olarak görmelidir. | Düşük | Bölge sıcaklık kayması, degerlendirme |
| Cutting knife / parison cutter | 6 ila 12 ay, | Düşük | Yırtılmış mash, flaş artışı |
| Blow mold (hamurluk ömrü) | 3 ila 5 milyon kısım | Orta | Kaplama kusurları, boyut değişimleri |
Torsiyon ve kabuk, iyi çalışan bir hat için 5 yıllık süre boyunca önerilen sona yakın bir noktada en büyük bakım maliyeti oluşturur, ancak aşındırıcı tarama veya kirli malzeme kullanımlarında bu süre daha erken olabilir. Kırılan bir kabuk, kürlemesi plastikleştirmek için gereken enerjiyi artırır ve homojenleştirmeyi bozar, bu da enerji ve atık alanlarını arttırır. Tutkal tutucu ve hidrolik sıyırıcılar 12 ila 18 ayda bir değişir, bu nedenle 5 yıllık bir plan, her bir parçanın yaklaşık 3 ila 4 değişimi için ayırmalıdır. Isı bantları genellikle 2 ila 3 yıl dayanır ve kesme kalitesi değişen kesim kalınına göre parison kesicisi 6 ila 12 ayda bir dikkate almak gerekir. Yivli kalıpta 3 ila 5 milyon çıkış olduğu söylenir, yıllık yaklaşık 1,5 milyon konteyner üreten bir hat için bu kalıp genellikle donanım ömrünü doldurmasına izin verir, ancak yüksek kapasiteli 3-şifreli operasyon beşinci yılın gerisinde limitine yaklaşabilir ve kalıp yenileme indeksi ayırmalıdır.
Apollo, blow moulding müşterilerine sunulan Wanplas markasının ortak sonrasal hizmet politikası, yıllık ücretsiz yedek parça tedarikini ve garanti süresi içerisinde ücretsiz parça değişimini içerir. TCO (Topal Malzeme Masrafı) açısından değeri nominal bedel değil, gerçek özelliklere uygun silindirler, ısıtıcı bantlar ve ilk denemede uyum sağlayan kısma bıçakların temin edilmesi, yetersiz üçüncü taraf parçalardan kaynaklanan atık ve üretim duruşu cezasından korunulmasıdır.
Eksiklik, ani düzeltme ve durma süre zararı
Moloz ve arıza alanı, beş ana kategoriden en değişken olanıdır, çünkü sürekli bir programın yerine üretim istikrarına bağlıdır. İki alt akışı vardır: hatalı parça verilerinden kaynaklanan materyal atık ve planlanmamış duraklamalardan kaynaklanan üretim kaybı. Her ikisi de ödenen tutar ve geçiş hızı yüzdesi olarak değil para birimi olarak burada gösterilmektedir.
Malzeme kullanımı, bölünme hattında ve kuyrukta ürün olmayan bir biçimde elde edilen dökülen malzeme oranına bağlıdır. 20L lik bir körük kapağı için, dökülen masa ölçüsünün toplamında, kalıp tasarımı ve parison programlama çerçevesine bağlı olarak, flash geri kazanım oranı genellikle %15 ila %30 arasındadır. Ana nokta, flashun kaybolmadığıdır: bir kırma makinesi veya granülatör, geri dönüştürülmüş malzemeyi besleme akınına geri iletir; bu nedenle, etkin malzeme kaybı ancak kaliteden dolayı kontaminatör, oksitlenmiş veya reddedilen kısımdır. Aralığının üst tarafında flashi geri kazanarak yeniden kullanılan bir hattı, Low seviyesinin yakınında malzeme alt alanını tutar, ancak flashı elden çıkaran bir hat, onu High seviyesine doğru iter.
2 ila 3 yıl
| Faktör | Tipik aralık | Scrap & Downtime Index | Gelişime yönelik bir avantaj, |
|---|---|---|---|
| Flash kurtarım oranı | 15% ila 30% | Düşük (yeni kullanımda) | İçeriğin doldurma operasyonları sırasında kullanılan kırıcı, yeniden mıcırlama dozu |
| Reddetme/atılma oranı, | 1,5% ile 4% | Düşük ve Orta | Parison programlama, kaynak soğutma |
| OEE (Üretim Verimliliği Endeksi) | 78% to 88% | Orta | PM planı, hızlı değiştirme aletleri |
| Unplanned downtime events | Yıl başına 2 ila 8 adet, | Reddetme veya atık oranı, sızdırmazlık, ölçü veya görünüm testlerinden başarısız olan konteynerleri ölçmek, sabit 20 L kutu için genellikle %1,5 ila %4 arasında değişir. %1,5'de, atık alt alanı küçük bir endeks katkısıdır; %4'te, şartlı maddeler tekrar yorulmak veya atılırak harcanan malzeme, enerji ve işçiliktir ve genellikle daha fazla duraklatma ile birlikte süregelen süreç istikrarını da işaret eder. Duraklatma kayıpları bunu derinleştirir: her saat %90 saat başına duraklama, 90 adet konteynerlik kayba işaret eder ve ortalama OEE = %78-%-88 olduğunda, herhangi bir arızanın ardından, plan ve hedeflerde %12-%-22 gibi bir gizli kaybın okunduğu ifade edilebilir. | Yedek parça stoku, eğitim |
İki tasarım seçenek bu alanın silinmesini sağlar. İlk olarak, kontrol edilen dozlama oranıyla regrind'i direkt olarak konveyör kapağına geri gönderen inline çöp ayırıcı (genellikle HDPE amforalarda %20 ila %30 regrind içeriği), atığı satışa uygun bir duvar haline dönüştürür. İkinci olarak, take-away konveyörüne entegre edilmiş bir sızıntı test cihazı paletleştirmeden önce arızaları yakalar, normal çöpleme indeksine kıyasla çok daha az zarar vermeyi önler. UN 1H1 tehlikeli maddeleri taşıyan kabeler için sızıntı testi seçilemez, bu nedenle maliyeti CAPEX yardımcı çıkışlara ait ve avantajı burada çöp alanı baskısında değerlendirilir.
Beş yıllık amortisman ve endeksli maliyet evolüsyon modeli
Amortisman, tek seferlik Yatırım Maliyesi'ni seyreltilmiş yıllık bir ödeme şekline dönüştürür ve makinenin yaşla birlikte nasıl değişen mali kişiliğinin ortaya çıkarılmasını sağlar. Referans modeli, iyi bakımlı 20L EBM makinesi için ikinci el piyasa talebini yansıtan bir kalıcılık oranıyla birlikte, beş yıl boyunca düz çizgi amortisman kullanır. Belgelendirilen bakım öyküsü ve orijinal yedek parça kaynaklarına sahip makineler için orijinal Yatırım Maliyetinin %10 ila %20'si arası olan bir kalıcılık oranı gerçekçi bir değer olur.
Basit hat doğrultusunda yaşam süreleri hesaplanan yatırım maliyetleri, birinci yıl kapsamında kârlılık açısından tam yatırım maliyetini yansıtıyor, ancak nakit olarak ilk yılın sonunda kârlılık oranı düşmüş durumda. Bir alıcı için daha kullanışlı görsel, nakit TCO'dur. Bu değer, birinci yıl kapsamında kârlılık açısından yüksek (+100 nokta) olmayı sürdürüyor (yatak ve kalıbın ödediği finansman miktarı, kurulum yatırımları, başlangıçta daha yüksek atılan hurdaların nakit maliyeti de dikkate alınmaktadır), beşinci yılın sonunda ise taşıma yatırımları (deprem, işletim maliyetleri ve yedek parça değişimleri) ağır basmaya başlıyor. Aşağıdaki indeks grafiği, 5 yıl boyunca her sektördeki paylarını normalleştirilerek (%100) göstermektedir.
Yıllık çalışma saatleri de resimde değişiklik oluşturur. Referans, yıl boyunca 6.000 saatlik çalışmayı varsayar, fakat pek çok kimya paketleme operasyonu devamlı olarak 7.200 saat boyunca çalışmaya devam eder, bu da enerji, işgücü, ve bakım maliyetlerini orantılı olarak artırır, ancak sermaye gideri endeksi sabit kalır. Çünkü sermaye gideri daha fazla birim üzerinden dağıtılır, çalışma saatleri artınca birim başına TCO endeksi düşer; bu nedenle yüksek kullanım oranına sahip alıcıların, düşük kullanım oranına sahip alıcılara göre aynı makinede daha düşük bir etkin maliyet bildirdikleri bildirilir.
Yıllık 7.200 saat çalışan bir 20 litrelik EBM makinesi, 6.000 saat çalışan bir makineye göre %20 daha fazla üretim ile sabit yatırım maliyetini azaltır; bu nedenle, verimlilik artırımları bile göz önünde bulundurulmadan, bir birim başına kayıtlı maliyet düşürülür.
Yıllık TCO Ayrıntıları
Aşağıdaki tablo, beş yıl boyunca makine sahipliği maliyetini endeksli bir şekilde göstermektedir. Her sütun, o yıl incelenen maliyedir; bu miktar 100 puanlik beş yıllık temel çizgisi karşısında endeks noktaları olarak ifade edilmektedir ve en alt satır, beşinci yıl sonunda 100e ulaşan toplam oranı göstermektedir. Başlıkta söz edilen yapısal ayrıştırma bu şekilde sunulmaktadır: sadece toplam tutar değil, alt kategoriler arasında nasıl bir değişim yaşandığı da gösterilmektedir.
| Maliyet alan | Yıl 1 | Year 2 | Yıl 3 | Year 4 | Yıl 5, | 5 yıllık toplam |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CAPEX (azaltılmış maliyet) | 7.0 | 5.2 | 5.2 | 4.3 | 4.3 | 26.0 |
| Enerji | 6.2 | 6.2 | 6.2 | 6.2 | 6.2 | 31.0 |
| İşçilik | 3.6 | 3.6 | 3.6 | 3.6 | 3.6 | 18.0 |
| Bölgesel müşteri senaryoları | 1.8 | 2.1, | 2.4 | 2.7 | 3.0 | 12.0 |
| Kullanılmayan zaman ve duruş | 3.4 | 2.7 | 2.4 | 2.3 | 2.2 | 13.0 |
| Yıllık toplam | 22.0 | 19.8, | 19.8, | 19.1 | 19.3 | 100.0 |
| 5 yılın kümülatif % | 22% | 42% | 62% | 81% | 100% | 100% |
Evrim, açık bir hikaye anlatır. Birinci yıl, tamamında CAPEX harcı, talep oluşturmadan önce hasar, ve devreye alma nedeniyle 22 indeks puanında en pahalı olanıdır. Beşinci yılın sonunda yıllık maliyet yaklaşık 19 indeks puanına gerilemiş olup, içerik yön değiştirmiştir: enerji ve işçilik artık domine ederken, CAPEX harcını geri kalan kısmına düşürmüş ve işlem olgunlaştıkça atık da iyileştirilmiştir. Bu durumla karşılaştırıldığında, bakım alanı her yıl yükseliyor ve tahavvül parçaları takas sınırlarına ulaştıkça 1,8'den 3,0'a kadar tırmandıkça. Bir alıcı, yalnızca birinci yıl nümerasına bakarak bu trendi tamamen kaçırır ve daha son yıllarda bakım indeksinin yapısal olarak yüksek olduğu bir makine için fazla ödeme yapabilir.
Orta ila Yüksek
Malzeme özellikleri etkisi: HDPE Blow Molding Sınıfı
Polimer kendi başına bir maliyet alanı değildir, ancak beş alanından üçünü aynı anda işler: Malzeme artık zarardır, plastikleştirmenin için enerji harcanır ve proseslenebilirlik ise reddenme oranını belirler. 20L'lik bardak ve kimyasal ihtiva perdeleri için, atipik bir germe poliüretan malzemesi varsayılır ve spesifikasyonu TCO'ya direkt olarak etki eder.
| HDPE Blow Molding Property | Tipik aralık | TCO ile ilgili, |
|---|---|---|
| Erime akış hızı (MFR) | 0,3 ila 0,8 g/10 dakika (190 °C / 2,16 kg) | Düşük MFR, tork ve enerjiyi artırır; yüksek MFR, işlemi kolaylaştırır |
| Yoğunluk | 0,950 ile 0,958 g/cm³ arasında | Yüksek yoğunluk, parça ağırlığı ve malzeme indeksini artırır |
| Çevresel stres kırılganlığı (ESCR) | Sınıfına bağlı olarak, kimyasal paketlerde yüksek bir değer | Dört duyarlılık durumunda tablo yeniden şekillenir. Eğer alıcı tam elektrikli seçtiyse, enerji sütununun %0,60-%-0,75 katına düşmesiyle, beş yıl toplamı 8-12 endeks puanını azaltarak enerji alanını işçilikten aşağı çeker. Eğer alıcı baştan sona bakım yapmazsa, üçüncü ila beşinci yıl boyunca %1,5-%-2 katına atıklık ve duraklatma sütunu yükselir, tüketim ömrü kazancını yok eder ve beş yıl toplamını 110 endeks puanından çok yükseltir. Indexleme modeli tek bir para birimi dönüşümüne gerek kalmadan her iki sonuç da görünür hale getirilir. |
| UN paket sertifikasyonu | UN 1H1 for hazardous goods | Kimyasal şişe sektöründe zorunlu, araç yıkımı alanına etki eder, |
190 °C'de 2,16 kg yük altında MFR olarak ölçülen eritme akışı, temel işlenebilirlik göstergesidir. 0,3-0,8 g/10 dakika aralığında bir blow molding kalitesi, boşalmadan parisonu tutmak için gerekli erime kuvveti ile, vidayı ve silindiri geliştirmeleri gereken tork arasında denge sağlar. Fazla düşük bir MFR, ekstruderin daha fazla çalışmasına neden olarak enerji indeksini yükseltir; aşırı yüksek bir MFR parison istikrarsızlığına ve ince yerlere neden olabilir, bu da atık oranını yükseltir. 0,950-0,958 g/cm³ aralığında yoğunluk, belirli duvar kalınlığında parça ağırlığını belirler, bu nedenle aralığın üst sınırındaki bir reçine depoda gram artışı sağlar ve dolayısıyla milyonlarca parça boyunca malzeme ve enerji maliyetini yükseltir.
Davetsiz bir TCO faktörü olan çevresel stres çökme dayanımı (kısaca ESCR), kimyasal paketleme için edilgen bir faktördür. Reçete izni almış bir kontör sırayla pürülan, ancak baskıyla maruz kaldığı sürece alanın dışında damlanın akmasını engelleme testini geçmeyen bir kap, bu yazının her bölümünde verilen tüm maliyetleri geride bıraktırır. Doğrulanmış ESCR ile HDPE sınıfı belirlemek ve gerçek doldurma kimyasına göre onaylamak, bu yüzden maliyetleri önleme bir adımdır, şıklık değil. Tehlikeli madde için, UN 1H1 sertifikasyonu, konteynerin geçmesi gereken tasarım tipini tanımlar ve kalıp, boyun takımı ve duvar dağıtımı kalıbın bu şartları kesinlikle karşılamasına uygun olarak tasarlanmalıdır. İşte neden kalıp kalitesi burada TCO tartışmasına yeniden giriyor.
Malzeme stratejisi aynı zamanda enerji geri kazanma işlemine de katkıda bulunur. HDPE bir şişe hattından gelen tekrar işlenmiş malzeme, yeni polimerin kimyasal yapısıyla aynıdır, bu nedenle MFR ve ESCR spesifikasyonları içinde tutulabilecek kontrol altındaki bir oranda yeniden katılarak doza yapılabilir. Kurallara bağlı bir tekrar işleme döngüsü malzeme alt alanını Düşük seviyede tutar ve yeniden dizayn edilen reçinelerin oranını azaltırken, kirlenme veya ısınma oluşmasına neden olan dikkatsiz bir döngü MFR'i bozar ve ya fazla atık malzeme elde etmeye ya da sadece yepyeni polimer kullanımı gerektirir. Polimer genel olarak, atık, enerji ve malzeme alanlarının kesiştiği noktadır.
Belgelenme, Uyumluluk ve Gizli Maliyetlerin Giderilmesi
Sertifika genellikle bir kâğıt işi maddesinin bir parçası olarak ele alınmaktadır, ancak TCO çerçevesi içinde gizli bir maliyet azaltma mekanizmasıdır. Relevant standartlara uygun olan bir makine ve son hali finalize edilmiş bir konteyner, sınırda reddi, müşteri denetim hatası ve ürünün sorumluluğu konusundaki riski önler. Her birisi para kaybına yol açabilen, ama muhtemelen amortisman planının kapsamı dışında yer alan, son derece yüksek veya premium bir maliyet olayını doğurabilir.
| Standart | Kapsam | TCO Koruması |
|---|---|---|
| CE sertifikası | EU machinery directive compliance | AB pazarına girmeyi sağlar, tekrar işlemeye gerek kalmaz |
| ISO 9001 | Kalite yönetim sistemi, | İşleme değişkenliğini ve atık oranını düşürür. |
| EN 422 | Blow moulding makinesi güvenliği | Güvenlik tanımlar ve olay maliyetlerini azaltır |
| IEC 60204-1 | Makinenin elektrik güvenliği | Elektrik arızasının durma zamanlarının önlenmesi |
| Birleşmiş Milletler 1H1 standardı | Hazardous goods packaging design | Kimyasal teneke sertifikasyonu zorunludur |
Düşük ESCR, alan arızası ve hatalı üretim riskini artırır
Wanplas fabrikası Apollo, CE ve ISO 9001 standardlarına uygun şişme kalıplamak makinelerini geliştirmiş ve kimyasal paketleme kalıplarını UN 1H1 uyumlu hale getirmiştir. Bu durum, masrafları saklamayı bir planlı, sistematik öngörüler sistemine dönüştürmektedir. Pratik bir tavsiye olarak, sözleşme imzalanmadan önce, makine ve kalıpların varış pazarına ilişkin sertifikaların olup olmadığını kontrol etmesidir; çünkü teslimat sonrası uyum sağlanması yükümün çok yüksek bir katma değerine malolmaktadır.
Kazanç şekli
Enerji tarifeleri, işçi maliyetleri, ithalat tarifeleri ve ortam koşulları arası farklılıklar nedeniyle 5 maliyet kategorisi bölgelerde farklı ağırlıklara sahiptir. İndekslenmiş model para birimi bağımsız olarak bu ihtiyaca cevap verebiliyor: Aynı 100 puanlık temel ölçek, bölgeye özgü ağırlıklar tarafından yeniden ölçekleniyor. Aşağıdaki grafikte, makine özelliklerine ve 4 yaygın alıcı bölgeye yer verdiğimiz tutarlı oranları gösteriyor.
| Bölge | Enerji seviyesi | Labor seviyesi | Lojistik/Tarife | Dominant kılavuz |
|---|---|---|---|---|
| Kuzey Amerika | High | High | Orta | Tam olarak elektrikli tahrik, otomatikleştirme |
| Western Europe | Very High | Very High | Orta | Enerji ve işçilik tasarrufu sağlayan mimarisi |
| Middle East & Africa | Yüksek (sıcak çevre), | Düşük ve Orta | Reddetme veya atık oranı, sızdırmazlık, ölçü veya görünüm testlerinden başarısız olan konteynerleri ölçmek, sabit 20 L kutu için genellikle %1,5 ila %4 arasında değişir. %1,5'de, atık alt alanı küçük bir endeks katkısıdır; %4'te, şartlı maddeler tekrar yorulmak veya atılırak harcanan malzeme, enerji ve işçiliktir ve genellikle daha fazla duraklatma ile birlikte süregelen süreç istikrarını da işaret eder. Duraklatma kayıpları bunu derinleştirir: her saat %90 saat başına duraklama, 90 adet konteynerlik kayba işaret eder ve ortalama OEE = %78-%-88 olduğunda, herhangi bir arızanın ardından, plan ve hedeflerde %12-%-22 gibi bir gizli kaybın okunduğu ifade edilebilir. | Soğutucu kapasitesi, OEE değeri. |
| Güneydoğu Asya | Orta | Düşük | Düşük ve Orta | Toplama ve tekrar işleme oranı |
Kuzey Amerika ve Batı Avrupa satıcıları, Yüksek ya da Çok Yüksek enerji ve işgücü seviyelerine karşı mücadele ediyor, bu da tüm elektrikli veya servokaynaklı hidrolik tahrik ve daha yüksek otomasyonun TCO açısından öncelikli önlem olmasını sağlıyor: Premium CAPEX, bütçeler baş aşağı gitmesi durumunda en hızlı geri kazanılmaktadır. Güneydoğu Asya satıcıları, hesaplanmış spesifik enerji tüketimini artıran, sıcak ortamlarda çalışan bir soğutucu olmadan işgücü ve enerji olarak Düşük seviyeli kaydırmakla karşı karşıyadır. Bu nedenle, kazanılan strateji, makine uzun saatler çalıştığından miktar kullanımı ve yüksek maliyete sahip yeniden eritme döngüsüdür.
Her bölge için, Wanplas ağı’nın ortak fonksiyonları önemli: grubun Kerke fabrikası, geri dönüşümli HDPE’nin karıştırılması ve peletlenmesi için çift viskoli çıkarma makineleri tedarik eder ve bu makineler hava soğutma tipinde üretim hatlarına geri dönüş sağlayabilir; Polyretec fabrikası ise post-indüstride oluşan atıkların yeniden kullanılabilir pelet haline dönüştürmek için yıkama ve peletleme sistemleri sağlar. 20L EBM makinesi Apollo’nun işi olmasına rağmen, kapanan döngü maddeler stratejisi planlayan bir satın alıcı, atık üretim alanının son kestirmesini azaltmak için Wanplas fabrikalarında koordinasyon sağlayabilir, bu da tek makine tedarikcisi tarafından sunulamayan yapısal bir maliyet avantajı sağlar.
Sık Sorulan Sorular
20L ekstrüzyon blow molding makinesinin toplam sahip olma maliyeti nedir?
Sahip olmanın toplam maliyeti, makinenin sahip olduğu beş yıllık finansal taahhüdünü kapsamaktadır ve CAPEX, enerji, iş gücü, bakım ve yedek parça, atık fiyatları ile üretim kaybı alanlarını içermektedir. Bu makalede, fetvalar farklı tedarikçilerden ve bölgelerden alarak para birimlerini değiştirmeden karşılaştırabilmeleri için toplam miktarı 100 puanlı bir ana baza normalize ediliyor. Bu durumda, CAPEX 26 puan, enerji 31, iş gücü 18, bakım 12 ve atık fiyatları ile üretim kaybı 13 puan olarak bulunur.
Enerji, makine fiyatından daha fazla beş yıllık maliyeti domine ediyor, neden?
CE sertifikasyonu ve EN 422 birlikte Avrupa alıcılar için güvenlik ve pazara giriş temelini belirlerken, IEC 60204-1 alan fark etmeksizin elektrik mimarisini düzenler. ISO 9001 daha çok tek bir doküman hakkında değil, süreç kontrolunu pratiği ile, atık alanını beş sene boyunca Orta ila Orta seviyede tutar. UN 1H1 belirli olarak tehlikeli maddeler konteynerleri için ve kimyasal pail üretimi için koşulsuzdur; UN 1H1 duvar dağılımı ve düşme test gereksinimlerini karşılayamayan bir kalıp, kalıp yeniden yapımı veya pazar çıkışını zorlar bu da fiyatın Premium olması anlamına gelir. 20L EBM makinesi, 90 kW - 160 kW bir extruder ve
Tam elektrikli sürüş, enerji alanını ne kadar azaltabilir?
000 -
Depolama kafası ile sürekli enjeksiyon arasındaki fark nedir?,
Devam eden kalıplama, açık bir kalıba sabit bir parison sunar ve boyut aralığının alt kısmında istikrarlı ve tekrarlayıcı üretime uygun olan bir yöntemdir. Akümülatör kafası ölçülen fondan bir parçayı saklar ve bir seferde büyük bir parison oluşturmak için hızla salar. Akümülatör tasarımı, başlangıç maliyet ve yardımcı enerji indekslerini arttırır ancak zorlu uygulamalar için parça kalitesini korur.
Tırtıklı delik, silindir ve matkap başı bileşenlerini ne sıklıkla değiştirmek gerekir?
Genellikle, somun ve tüp 5 ile 8 yıl, ölçek başı ve ayağı 12 ile 18 ay, hidrolik o-ringler 12 ile 18 ay, ısıtıcı bantlar 2 ile 3 yıl, parison kesme aleti ise 6 ile 12 ay süreyle kullanılırken, aşınma kalıbı 3 ile 5 milyon tedbir için tasarlanmış durumdadır. Dolayısıyla 5 yıllık bakım planı, o-ring ve ölçek başı-ayağının 3 ile 4 değişimini ve yörünge sonunda bir somun ve tüp müdahalesinin olasılığını göz önünde bulundurmak gerekir.
HDPE kapaklı bidondurumda bir satıcı, hangi spesifik enerji tüketimini beklemelidir?
20L HDPE sürahi kaplar için özel enerji tüketimi, bitmiş kapakın kilogramına göre 0,35 ila 0,55 kWh'dır. Daha düşük rakam, yüksek OEE'deki tam olarak elektrikli veya iyi ayarlanmış servomanyetik makineler tarafından sağlanırken, daha yüksek rakam, daha eski sabit hızlı hidrolik tasarımlara tipiktir. Her 0,05 kWh/kg düşüş, tüm verim boyunca karmaşık hale gelir ve Orta ve Çok Yüksek enerji düzeyleri arasındaki farktır.
Çabuk geri kazanım atık ve hammadde alanlarına nasıl etki eder?
Ayırıcı çizgideki refraktör ve kulak genel olarak, toplam extrudan kütlenin %15'inden %30'una kadar olsa da, inline kırıcı üretimi, kontrol altındaki bir oranla tekrar ölçülmüş olduğu hâlde HDPE plastik şişeleri için girdinin %20'inden %30'ına kadar iade eder. Disiplinden ödün vermeyen bir geri dönüş döngüsü, maddenin alt düzeyde kalmasını sağlarken, refraktörden arta kalanlar yükseğe kayarken, hem maddi hem de enerjiyi aşırı artırır ve böylece hiçbir işlevsel fayda sağlamaz.
20 litrelik kimyasal çuval için en önemli HDPE sınıf özellikleri hangileridir?
200 saatlik bir hidrolik kapanı günde
Daha fazla vardiya çalışılması, indekslenmiş maliyet ayrımının nasıl değişmesine neden olabilir?
000 -
Toplam sahip olma maliyetini en doğrudan olarak koruyan sertifikalar hangileridir?
CE sertifikasyon ve EN 422 Avrupa pazarına giriş ve blow molding makinesi güvenliği belirler, IEC 60204-1 elektrik güvenliğini kapsar, ISO 9001 ise atıkları önleyen işlem disiplinini yönlendirir, UN 1H1 ise tehlikeli-aksesuar taşıyıcıları için geçerlidir. Bu standartlar, sınır geçişi reddi veya geri çağırma gibi büyük veya üst sınıf gizli maliyetle ilişkili olan olası olayları, ilk günden itibaren alıcıların yönetebileceği tespit edilen varsayımlar olarak dönüştürür.
Yüksek OEE’nin gerçekten beş yıllık maliyeti düşürür mü?
Evet. OEE oranı 78% ile 88% arasında olduğu zaman, planlanan zamanın %12 ile %22'si herhangi bir arıza meydana gelmeden önce kaybedilmiş demektir. Kaybedilen her saat, hiçbir şey üretmeden, etkili spesifik enerji tüketimini artırarak koşullandırma yükü oluşturur. Koruyucu bakım ve hızlı değişim araçları kullanarak OEE'yi yükseltmek, aynı zamanda enerji ve atığın oranlarını düşürür ve 3. ila 5. yıl boyunca biriken aşınmış parçaların değiştirilmesine zaman tanır.
Çift istasyonlu veya tek istasyonlu 20 L makineler TCO açısından daha mı avantajlıdır?
İki istasyonlu yapı daha yüksek bir başlangıç maliyetine sahiptir ancak her döngüde iki kapayla çalışır ve çıkış değerini 120 adet / saat düzeyine yükseltir ve birlik enerji ve işçi indekslerini azaltır. Sürekli yüksek miktarı olan alıcılar, daha yüksek ön maliyetle bile karışık TCO'yu artırır; düşük veya aralıklı miktarı olan alıcılar, birim maliyeti orta düzeyde tutar ve kullanılmayan kapasite için ödeme yapmaktan sakınır.
Sonuç
20L sac kalıplama makinesi'nin sahip olma maliyeti, gerçek fatura üzerinde belirtilen miktardan daha fazladır. Bu, ilk yılında ağır işletme maliyetleriyle başlayan beş alanlı bir yapıdır. Yatırım harcaması 100 puan bazın 26 puanında, işletme odaklı bir profile dönüşür. Yedinci yil itibariyle, enerji 31 puan, çalişmada ise 18 puan hakimdir. Ancak sabit gider sağlanır. Bakım alanının her yıl artmasının nedeni, aşınan komponentlerin yedeklenmesidir. Zaman durması ve atık alanları, işlem stabil olduğu sürece azalır. İşte bu noktada hızlı geri kazanım ve sızdırma testleri birden başlatılmalıdır.
Dünya çapında alıcılar için, uygulanabilir dersler, bölgeye bağlı değildir. Amacın pazarının enerji ve işgücü düzeylerine uygun bir disk mimarisini belirleyin, kompresiyon kalıbını ve yardımcı ekipmanları düşünülenlerden önce en iyi kalitede CAPEX ürünü olarak gözetin, sadece fiyat değil MFR, yoğunluk, ESCR ve UN 1H1 uyumluluğu gibi özellikler üzerinden doymuş polietilen (HDPE) kalıba alma derecelerini seçin ve imzalamanızden önce CE, ISO 9001, EN 422, IEC 60204-1 ve UN 1H1 uyumluluğunu doğrulayın. 20 yıldan fazla süredir soğutmalı kalıp modelleme ve 200 mililitre gündeş-havayla dolu şişelerden 20 litrelik kimyasal kapları ve daha fazlasına kadar ürün yelpazesine sahip Wanplas fabrikası olan Apollo, ABLB ve ABLD serilerini ve tam elektrikli hattını, alıcılara işletme maliyetine karşı CAPEX ödünç vermesini sağlayan bir eşdeğer ilişki sunuyor. Her teklif aynı 100 puan indeksli temel oluşturulduğunda, 5 yıllık karar yapma aşaması tahmin oyununa değil yapısal bir karşılaştırmaya dönüşüyor ve kazanan makine, alıcının miktar, bölge ve reçine stratejisine en uygun maliye karışımını sağlayan makinedir.






