Maszyna do wymazywania sprzedana klientowi w Niemczech, druga w Brazylii i trzecia w Wietnamie nie mogą być jednym i tym samym urządzeniem elektrycznym, a butelka, którą produkuje, nie może być jednym i tym samym narzędziem. Napięcie, częstotliwość, rozłącznik oraz filozofia ochrony różnią się w zależności od regionu, podczas gdy kształt pojemnika, wykończenie gałki, profil ścian i tworzywo różnią się w zależności od konkretnego produktu. Dlatego seryjny dostawca maszyn do ekstrakcji z wymazywaniem (maszyn do EBM) traktuje dostosowanie napięcia oraz usług z zakresu indywidualnych form jako główną pracę inżynieryjna, a nie dodatkowe usługi opcjonalne. Apollo, fabryka Wanplas w Zhangjiagangu w pobliżu Szanghaju, z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem i ponad 4000 maszyn działających w ponad 90 krajach, buduje własne rozwiązania do ekstrakcji z wymazywania wokół tych dwóch kluczowych elementów. Ten artykuł omawia, jak napięcie regionalne jest projektowane w maszynie, jak są projektowane i powstają indywidualne formy do pełnego zakresu produktów wielowarstwowych, jak wykończenia są dobierane do materiału i certyfikacji, jak praca jest poruszona od wniosku do uzyskałego zaufania produktu oraz jak struktura kosztów i terminów jest skonstruowana, aby klient z całego świata mógł planować z pewnością.
Dlaczego globalni klient potrzebują indywidualnych ustawień napięcia i zakończeń form?
Globalny rynek produktów plastikowych pikowanych to nie jeden rynek, ale wiele różnych rynków z własnymi sieciami, regulacjami i pakietami. 20-litrowy bagnet do oleju smarnego na Bliski Wschód, 1-litrowa butelka szamponu do Europy, 200-mlowy system dozowania dla leków w ramach kontroli dostaw na Północy Ameryki i 1000-litrowy zbiornik spawany dla przemysłu chemicznego to cztery różne problemy techniczne, które zdarza się mieć wspólny proces formowania z poddaniem obróbkom cieplnym. Maszyna, która je produkuje, musi rozumieć lokalny język elektryczny, a forma musi wytwarzać lokalny produkt. Konfigurowanie nie jest więc luksusem; to minimalna norma dla eksportu.
Dostosowanie napięcia chroni stroj i gwarancję. Motory, kontaktory lub grzejniki o napięciu 400 V trójfazowe przy 50 Hz będą pod ciśnieniem lub zostaną zniszczone na zasilaczu 480 V 60 Hz, a transformator sterujący zaprojektowany dla jednej sieci będzie nasycony w drugiej. Apolla wybiera każdy komponent elektryczny, od głównego silnika do najmniejszych sterowników, do standardu docelowego, oraz sprawdza zachowanie termiczne i obciążenia prądu zgodnie z tym standardem przed wysyłką. Dzięki temu powstają minimalne możliwości wycieku w obcych krajach: niepasowanie między projektem elektrycznym maszyny a gniazdo w domowym wykończeniu.
Dostosowanie formy chroni produkt. Tyle że ta sama maszyna EBM może wyprodukować butelkę kulistą, nałykany jerrycan, urządzenie chemiczne z rączką czy przewód do samochodów, ale tylko pod warunkiem, że forma, punkty sterowania parisonem, geometria pinów rozlewczych oraz układ chłodzenia zostały zaprojektowane dla konkretnej części. Rozwiązanie między grubością ścian, tolerancjami szyjki, integrytetem rączki oraz zachowaniem podczas demontowania są funkcjami narzędzia, a nie samych maszyn. Dostosowana forma przekształca ogólną możliwość maszyny w konkretne, powtarzalne, certyfikowane wyroby. To właśnie w tym miejscu seria dziesięć a ponad osiemdziesiąt modeli Apolla stają się platformą: klient wybiera klasę maszyny, a dostosowana forma określa wynik.
Istnieje również wymiar komercyjny. Przyjazdowe rozwiązanie skraca czas gotowości produktu do sprzedaży, ponieważ klient dostaje linę, która już jest dostosowana do lokalnej sieci i produkuje już część, która spełnia określone wymagania, a nie również generyczny sprzęt, który następnie wymaga lokalnej przebudowy i oddzielnego projektu narzędziowego. W przypadku fabryki Wanplas możliwość dostosowania również odzwierciedla szerszy cel grupy, polegający na dostarczaniu klientom z całego świata wysokiej jakości maszyn z plastiku pochodzących z Chin, co jest możliwe tylko wtedy, gdy sprzęt jest już gotowy do wykorzystania przez klienta. W poniższych sekcjach przedstawiamy, jak ogólna możliwość dostosowania jest konkretna.
Zaawansowana personalizacja napięcia: standardy według regionu i dostosowanie maszyny.Świat nie używa jednego standardu, a różnice nie są bynajmniej nieistotne. Kontynentalna Europa zazwyczaj korzysta z napięcia 400 V o częstotliwości 50 Hz. Północna Amerika zazwyczaj korzysta z napięcia 480 V o częstotliwości 60 Hz dla urządzeń przemysłowych, z prądami 240 V lub 208 V do obwodu sterowania i dodatkowych obwodówUrządzenia dla izolacji i sygnalizacji. Chiny i duża część Azji stosują napięcie 380 V o częstotliwości 50 Hz. Japonia korzysta z napięcia 200 V z podziałem na 50 lub 60 Hz w zależności od regionuIndia i Australia pracują przy napięciu 415 V o częstotliwości 50 Hz. Brazylia łączy 220 V i 380 V o częstotliwości 60 Hz. W regionie Bliskiego Wschodu i w Afryce wartość napięcia oscyluje w zakresie od 380 do 415 V przy częstotliwości 50 Hz. Każdy z tych przypadków wymaga dokładnie zaplanowanej dokumentacji technicznej związanej z węzłami zasilania.
Personalizacja napięcia zaczyna się od mapy sieci docelowej. Świat nie używa jednorodnego standardu, a różnice nie są bynajmniej nieistotne. Kontynentalna Europa zazwyczaj korzysta z napięcia 400 V o częstotliwości 50 Hz. Północna Amerika zazwyczaj korzysta z napięcia 480 V o częstotliwości 60 Hz dla urządzeń przemysłowych, z prądami 240 V lub 208 V do obwodu sterowania i elementów dodatkowych. Chiny i duża część Azji stosują napięcie 380 V o częstotliwości 50 Hz. Japonia korzysta z napięcia 200 V z podziałem na 50 lub 60 Hz w zależności od regionu.India i Australia pracują przy napięciu 415 V o częstotliwości 50 Hz. Brazylia łączy 220 V i 380 V o częstotliwości 60 Hz. W regionie Bliskiego Wschodu i Afryce wartość napięcia oscyluje w zakresie od 380 do 415 V przy częstotliwości 50 Hz. Każdy z tych przypadków wymaga dokładnego zaplanowania dokumentacji technicznej związanej z węzłami zasilania.
Adaptacja Apollo obejmuje całą instalację elektryczną. Silnik głównego ekstrudera i napęd klatki są wybierane jako o napięciu 50 Hz lub 60 Hz oraz z napędem o zmiennym zakresie częstotliwości (VFD), tak aby ten sam silnik obsługiwał obie częstotliwości, z odpowiednim wahań. Kontaktory, przecerki i zabezpieczenia przed przesilem są wybierane w zależności od lokalnego napięcia i standardu ochrony. Transformatory sterujące, zasilacz PLC i pasy grzewcze są dopasowywane do zasilania, a sterowanie grzałkami jest dostosowane, aby krawędzie temperatury talerza i głowicy były stabilne przy dostarczonym napięciu. Gdzie lokalne przepisy to wymagają, są dodawane zabezpieczenia przeciwskokowe i zabezpieczenia fazowo-sekwencyjne. W rezultacie otrzymujemy maszynę, która włącza się do lokalnej sieci elektroenergetycznej bez modyfikacji.
Częstotliwość ma znaczenie nie tylko dla nazwy silnika. Napięcie 60 Hz powoduje szybsze obracanie młotka ekstruzyjnego w porównaniu do częstotliwości 50 Hz, co zmienia tempo plastyfikacji i skutki obciążenia cieplnego. W rezultacie recepta procesu jest ponownie rozplanowana, aby uwzględnić dostarczoną częstotliwość. Motory wentylatorów chłodniczych, silniki pomp hydraulicznych na maszynach hydraulicznych oraz noże obrotowe zmieniają prędkość w zależności od częstotliwości, a każdy z nich jest sprawdzany, aby zachować czas cyklu i jakość części. Na całkowicie elektrycznej serii osie servo są odrębne od częstotliwości, ponieważ sterowniki generują potrzebne ruchy, co sprawia, że dostosowanie napięcia jest bardziej spójne, ale wymaga nadal poprawnego rozplanowania węzłów zasilania.
W poniższej tabeli znajduje się podsumowanie powszechnych standardów regionalnych oraz odpowiednich modyfikacji Apollo. Jest to wykaz informacyjny, a nie zamiennik dla analizy miejsca wykonania. Firma potwierdza dokładne dostawy na etapie zamówienia, ponieważ niewielkie różnice, takie jak 400 V w porównaniu z 415 V, wpływają na wybór komponentów i ustawienia ochrony.
Normy napięcia regionalne i dostosowywanie do modeli Apollo
| Region | Typowe zasoby | Frequency | adaptacja na urządzenia Apollo |
|---|---|---|---|
| Chinę i większość Azji | 380 V trójfazowe | 50 Hz | Budowa standardowa, komponenty lokalne |
| Continental Europe | 400 V trifazowe | 50 Hz | Rated motors, CE protection |
| Ameryka Północna, | 480 V trzyfazowe | 60 Hz | Silniki VFD lub 60 Hz, sterowanie 240 V |
| Japonia | 200 V trzyfazowy | 50 lub 60 Hz | Tuning transformatora i napędu |
| India i Australia | 415 V three-phase | 50 Hz | Wyposażenie z lepszą izolacją, ochrona |
| Brazil | 220 do 380 V trzyfazowe, | 60 Hz | Potwierdzona w tym miejscu, zasilaną silnikiem zyskownym |
| Bliski Wschód i Afrika | Trójfazowe napięcie 380–415 V | 50 Hz | opcja klasy wytrzymałości na wysokie temperatury |
Dla rynków ciepłych, firma Apollo oferuje opcję klasyfikacji do wysokich temperatur dla układówek, kabli oraz kotłowania szafek, ponieważ szafa sterownicza, która przegrzewa się w zakładzie znajdującego się w miejscu o temperaturze 45 stopni Celsjusza, wyłączy się i zatrzyma linię. Jest to element dostosowania, a nie typowa budowa, a jego weryfikacja odbywa się podczas przeglądu projektowego w ramach zamówienia, w czasie gdy rozpatrywane są kwestie napięcia. Klienti porównujący od firmy Apollo rozwiązania z lokalnymi specjalistami, takimi jak Kautex w Europie lub Graham Engineering w Ameryce Północnej, dostrzegą taki sam wymagający lokalnie standard elektryczny, stosowany do eksportowanej maszyny.
Projektowanie i produkcja specjalnych form do maszyn EBM.
Forma to miejsce, w którym urodzi się element, a usługa dostosowania form rozpoczyna się długo przed cięciem metalu. Początkuje to rysunek elementu, oczekiwana masa, wykończenie szyjki, profil grubości ścian, oczekiwany czas cyklu oraz żywica. Na tej podstawie inżynierowie obsługi narzędzi w Apollo definiują liczbę rdzeni, linię rozdziału, geometrię szyjki i ostrożnika, obieg chłodzenia, metodę obniżania osłabienia i stopień legitymizacji stalowej. W przypadku prostego szklanego butelki rdzeń może być pojedynczym odciągiem; w przypadku butelki produktów pielęgnacyjnych o wysokim zapotrzebowaniu może być to czterej, sześciu lub osiem rdzin w jednej formie; w przypadku dużego bidonu lub IBC forma jest jednym ciężkim odciągu z głowicą akumulacyjną, która dostarcza duży parison.
Stal bazowy do formowania wybrana jest w zależności od kompozytu żywicy i wymagań higienicznych. Stal dohardowana klasy P20 i 718 to podstawowe materiały wykorzystywane do butelek spożywczych z HDPE i PP, oferujące dobrą formowalność i trwałość podczas obciążeń, przy średnim poziomie kosztów. W przypadku PVC zaleca się materiał odporny na korozję, taki jak S136 lub uklękana w chrom strefa, ponieważ ciepło i wymiary wychodzące z sztucznej gąbki atakuje zwykłą stali, dlatego koszt narzędzi pomaga w siadłach średnich lub wysokich, a żywotność formy oraz powierzchnia części są chronione. W przypadku zastosowań medycznych i o wysokiej przejrzystości, wykończone ceramiką metalowe pierścienie zapewniają wymagane właściwości powierzchni i delikatność. Aluminium stosowane jest do prototypowania i produkcji w małych seriach, oferując niską półkę cenową, jednak wymienia trwałość na prędkość. Dodatki z miedzi-olu używane są w niezbyt intensywnie obciążonych miejscach, takich jak okolicy wierzchołka butelki i rurki do trzymania, aby szybko oddać ciepło, ponieważ czas chłodzenia dominuje w cyklu.
Projekt chłodzenia jest prawdziwym bohaterem wydajności kopietników. Kopietnik EBM polega na odprowadzaniu ciepła z materiałów wyjściowych do stali układu i następnie do wody chłodzącej, dlatego układ kanałów, buñbalików i przepustów decyduje o wydajności. Apollo projektuje obwód dla strumieniowo-potokowego przepływu przy określonej temperaturze wody, zazwyczaj przy zasilaniu chłodzonego w zakresie od 5 do 15 stopni Celsjusza, przy równoważonych ścieżkach, dzięki czemu odwrotnie położone koperty się odpowiednio chłodzą, a komponent nie deformuje się po wyzbiciu z kopietnika. Jeśli istnieje uchwyt lub odgruzowany element, kopietnik może wykorzystywać prowadnicowy lub obrotowy rdzeń, a ruch jest synchronizowany z zaczepem i spadkiem materiałów wyjściowych.
Strategia usunięcia flaczów jest decydowana przez klienta. Usunięcie flaczów w formie rzadziej daje gotową część bezpośrednio z maszyny i jest bardziej preferowane w obrębie linii produkcyjnych o wysokim natężeniu, ponieważ usuwa czynność ręczną, ale wymaga dokładnego sterowania pariorem i solidnej linii rozdzielającej. Po usunięciu flaczów trzymanie jest łatwiejsze do naprawy i jest powszechnie stosowane w przypadku skomplikowanych kształtów lub niskich ilości, przy czym ponoszone są koszty działań dodatkowych. Wybór wpływa na poziom kosztów formy i model obróbki, a firma Apollo przedstawia obie opcje, aby klient bierze pod uwagę pod względem objętości i geometrii części, a nie w oparciu o zwyczajowe podejście.
Wybór materiału do wlotu w zależności od zastosowania
| Mold Material | Profil twardości, | Najlepsza aplikacja | Relatywna klasa kosztów |
|---|---|---|---|
| P20 przedtrencowany | Średni | butelki HDPE, PP | Low to Medium |
| 718 / 2738 | Średniowo-wysoki | Trwałe części dostępne dla branży konsumenckiej | Średni |
| Nierdzewny S136 | High | PVC, medical, clarity | Medium to High |
| Stal chromowana | High surface | PVC, żywicza korozji, | Medium to High |
| Aluminium | Niski | Prototyp, krótkie zlecenia | Niski |
| Wkład z miedzi berylowej | Przewodnikowy | chłodzenie "hot-spot" | Średni |
Materiały mają kluczowe znaczenie dla procesu, a posiadają znaczący wpływ na konstrukcję formy. To jest kluczowy aspekt procesu, który wymaga szczegółowego i dokładnego zaplanowania, aby uzyskać pożądane i optymalne wyniki w procesach powtarzalnych.
Indywidualne narzędzia formujące są bezsensowne bez procesu dopasowanego do żywicy, ponieważ każdy polimer ma inny typ zachowania masa, odkształcenia i wrażliwości. Maszyny EBM Apollo przetwarzają PE, PP, PVC, PA, PC, ABS, PS, EVA, TPU i PETG, a narzędzia i receptura są dostosowane do danego materiału. W poniższym wykresie znajdują się referencje właściwości, które wpływają na te decyzje: gęstość określa wagi części w określonym objęciu, indeks przepływu masy (MFI) określa procesowalność, temperatura odchylenia pod wpływem ciepła (HDT) określa temperaturę wyjęcia z formy, a odporność na pęknięcie na zewnętrzną siłę (ESCR) ma znaczenie dla butelek z detergentami i chemikaliami. Wartości te są standardowe zakresy i różnią się w zależności od klasy i modyfikatorów, dlatego właściwości oryginalne opisane na danym listzie danych klienta zawsze mają wpływ na ustawienia końcowe.
Referencyjna charakterystyka materiałów EBM
| Materiał | Gęstość (g/cm3) | MFI (g/10 min) | HDT (deg C) | Kluczowa uwaga |
|---|---|---|---|---|
| HDPE | 0,94 do 0,97, | 0,2 do 1,0 | 60 do 80 | Wysoka odporność na impulsy, butelki i zlewozmywaki |
| PP (homogenny) | 0,90-0,91 | 1 do 12 | 50 do 110 | Stosunkowo sztywna, wmieszanie o niższym ciśnieniu |
| PVC (rigid) | 1,35 do 1,45 | low | 60 do 75, | Potrzebny jest stabilizator, wentylacja |
| PC | 1,20 | niski do średni | 125-135 | Wysoki wpływ, wysoka temperatura |
| ABS (plastik asfaltowy) | 1,05 | mid | 90 do 110 | Good surface, opaque |
| PA6 / PA66, | 1,13 do 1,15 | niski do średni | 60 do 90 | Odporny na wilgoć, suszący |
| PETG | 1.27 | mid | około 70 | Czysta, trwała i polerowana kabina |
HDPE jest standardowym materiałem w przypadku większości butelek i bidonów EBM, ponieważ jego wysoki ESCR zapobiega utraceniu jakości ze względu na stres, jaki powodują detergenty i paliwa, a jego właściwości topnienia pozwalają na użytkowanie zarówno w procesie ciągłego, jak i w linii akumulacyjnej. Forma wymaga dobrze chłodzonej powierzchni i czystej linie rozdzielczej; proces odbywa się przy temperaturze palenia około 160 do 210 stopni Celsjusza. PP wymaga nieco wyższej temperatury palenia, około 200 do 240 stopni Celsjusza, oraz ostrego chłodzenia, ponieważ jego wyższa krystalizacja oznacza większe skurczenie i szersze okno demouldingu; dokończenie szyjki musi być dobrze utrzymane, lub obniża się uniwersalne. PVC trzeba obracać chłodnym, zazwyczaj poniżej 190 stopni Celsjusza, z stabilizowanym składnikiem oraz formą odporną na korozję i z dużym przewodem, aby gazy powodujące degradację mogły się uciec.
Termoelastyczne materiały podnoszą poprzeczkę. PC potrzebuje zaawansowane, kontrolowane temperatury około 260–300 stopni Celsius i sprawdzone w formie, ze względu na jego wytrzymałość, aby uniknąć oznak ucisku na klarownym materiale. PA absorbuje wilgoć i musi być wysuszon przed przetwarzaniem lub parioro będzie porowate, dlatego zarządzanie materiałami wokół maszyny stanowi część dedykowanego rozwiązania. PETG daje klarność, ale ma łagodniejszą ramkę niż PC, niestety wiąże się z wrażliwością na stężenie. TPU i EVA są miękkie i elastyczne, używane do specyficznych membran i uchwytów, i wymagają zabezpieczenia form i chłodzenia tak, aby uniknąć zacięcia. To, co jest kluczowe, to projektowanie formy i procesu dostosowanych do konkretnego materiału.
Certyfikacja wiąże materiał z rynkiem. Pojazdy przeznaczone do przechowywania żywności i napojów muszą spełniać przepisy dotyczące kontaktu z żywnością, takie jak FDA w Stanach Zjednoczonych, EU 10/2011 w Europie oraz GB 4806 w Chinach, co ogranicza zarówno grubość tworzywa, jak i wszelkie łagodniki lub preparaty do odprowadzania. Elementy medyczne i farmaceutyczne mogą wymagać sprawdzenia zgodności z normami ISO 10993 dotyczącymi biokompatybilności oraz testowania zgodności z klasą USP VI, wskazując na użycie narzędzi ze stali nierdzewnej i dokumentowane procedury czyszczenia. Urządzenia elektryczne mogą wymagać przestrzegania regulacji zezwalających na obecność azbestu (RoHS) oraz regulacji REACH, a do tego wymagających klasyfikowania ognia o stopniu określonym w instrukcji UL 94, podczas gdy sam wyrob ze względu na rynki europejskie musi być oznakowany CE i spełniać normy elektryczne IEC. Fabryka Apollo dokumentuje łańcuch certyfikatów towaru, co ułatwia audyt konkretnego elementu.
Dopasowanie indywidualnych form do serii maszyn Apollo
Modele termoplastyków ABLB obejmują pojemniki od 200 ml do 20 L, w ośmiu modelach i stanowią platformę dla większości form tkanek dla butelek i małych patyczków, z ciągłą ekstruzją i wielokawałowymi formami. Modele termoplastyków ABLD pokrywają zakres od 20 L do 1 500 L i stosują zawor akumulacyjny do dostarczania dużego pariora, niezbędnego do butli, pojemników i belki IBC; ich formy są pojedyncze, duże i strukturalnie wytrzymałe. Całkowicie elektronne serie obejmują obszary od 200 ml do 20 L i całkowicie usuwają hamulce hydrauliczne, dzięki czemu nadają się do produkcji w czystych pomieszczeniach i w środowisku o wrażliwej ekologii, gdy nie akceptowane jest występowanie pyłu olejowego.
Logika dopasowywania obejmuje siłę pochylenia, rozmiar podkładu oraz pojemność ulamu. Skrobek na butelki HDPE o małym pojemności wymaga zmiennej siły pochylenia i dokładnego, szybkiego zapięcia, co zapewnia klasa ABLB. Forma na trunek o pojemności 200 litrów wymaga dużej podkładki oraz wysokiej siły pochylenia, a także bufora o pojemności kilku litrów, aby utworzyć ulam w jednego ruchu, co dostarcza klasa ABLD. Niski tłu blokuje wysoką siłę pochylenia. Spadek parciowego nie jest w stanie wytrzymać stałej siły pochylenia z takim obciążeniem. Tablica poniżej łączy rozmiar pojemnika z typowym ilością węży, powierzchnią formy, cyklem oraz klasą siły pochylenia, co daje kupującemu mapę planowania. Dokładne liczby potwierdzane są w fazie projektowania, ponieważ profil ścian i zmiana kwasu zmieniają te liczby.
Specyfikacje formy do indywidualnych potrzeb w zależności od rozmiaru kontenera
| Container Volume | Typowe naczynia | Seria Apollo | klasa trwałości zamykania | Pamięć cyklu |
|---|---|---|---|---|
| 200 ml do 2 litrów | 2 do 8 | ABLB, pełnie elektryczne | Low to Medium | Cooling-limited |
| 3 l do 10 l | 1 to 4 | ABLB | Średni | Akumulator opcjonalny |
| 20 l do 60 l | 1 | ABLD | Medium to High | Accumulator head |
| 100 l do 500 l | 1 | ABLD | High | Wielki akumulator |
| do 1500 litrów | 1 | ABLD | Bardzo wysoki | Jedno-krotny parison |
W przypadku klienta, który już prowadzi inny proces, firma Apollo może dopasować rozwiązanie EBM do całej grupy Wanplas. W przypadku butelek PET, wytwórnia YuDa w grupie dostarcza linie do wypychania butelek; w przypadku małych pojemników farmaceutycznych, wytwórnia Aibim dostarcza maszyny do wypychania i wymieszania, które dają szerszą tolerancję na klatki niż EBM; a dla klientów, którzy dokładają kółko na odpady, wytwórnia Polyretec dostarcza linie do mycia i granulacji, które przygotowują odpad do odlewu. Taki przestrzenny podział fabryk pozwala kupującemu wybrać rozwiązanie EBM, gdzie jest najsilniejsze, puste pojemniki o pojemności od 200 ml do 1500 L, i łączyć je z większą fabryką dostarczanej przez grupę Wanplas.
Krok 4: od zapytania do pierwszego części kwalifikowanej.
Indywidualnie dostosowywane napięcie i formy są dostarczane w ramach etapowego projektu, a nie jednej transakcji. Pierwszym etapem jest pytanie i zestaw danych: Klient dostarcza rysunek części lub próbę, celowy wynik, resztę, rynki i dane elektryczne lokalizacji. Drugim etapem jest projekt koncepcji, w którym firma Apollo proponuje rodzaj maszyny, liczbę kową, stali formy, koncepcję chłodzenia, sposób usunięcia flaczów i dokumentację techniczną z zakresu zasilania. Trzeci etap to potwierdzenie projektu, w tym przegląd procesu formowania odcinka i dystrybucji ścian za pomocą diagramu punktowego programu pariora. Czwarty etap to uszlachetnianie i montaż formy i konstrukcji elektrycznej urządzenia. Piąty etap to próba, w której narzędzie jest uruchamiane na zestawionej maszynie, a pierwsze części są mierzone. Szósty etap to zatwierdzenie części przeznaczonej do masowego przetwarzania, w którym waga, ściany, czoło i wygląd odpowiadają określonym specyfikacjom i linia jest uruchomiona.
W całym procesie klient pozostaje w kontakcie dzięki polityce fabryki otwartej. Apollo zaprasza klienta na kontrolę maszyny i próbę formy przed wysyłką, co przekształca abstrakcyjne obietnice w rzeczywistość, którą można zobaczyć i zmierzyć. W przypadku projektu personalizowanego to jest szczególnie wartościowe, ponieważ kryteria akceptacji, tolerancja wagi części oraz zakres grubości ścian są uzgadniane, a stal jest nadal dopasowywany. Jest to również zabezpieczenie przed spędzeniem na miejscu długiej godziny, ponieważ receptura, która została wykorzystana do produkcji zatwierdzonej części, towarzyszy maszynie.
Graf wizualny w zakresie terminu zależy od zakresu. Dopasowanie tylko napięcia do standardowej maszyny jest najkrótsze, ponieważ jest to operacja składania dokumentacji technicznej i testowania elektrycznego. Dla wielokawałowej formy individualizacji czas trwania jest dłuższy, ponieważ dodaje projektowanie, zakup stali, obróbkę CNC i EDM, polerowanie, montaż chłodzenia i próbę. Zgoda do realizacji formy wielokawałowej typu ABLD lub IBC jest najdłuższa, ponieważ chodzi o masę stalową i wstępną integrację zbiornika akumulacyjnego. Poliwa poniżej przedstawiają etapowy rozkład; firma Apollo cyfrowo określa czas trwania jednokrotnej transakcji, ponieważ plan startowy Klienta zależy od nich.
Zastosowanie czasu realizacji personalizacji
| Etap procesu prac | Wyłącznie napięcie | Profil na zamówienie (mały) | formy dostosowane (duże) |
|---|---|---|---|
| Zapytanie i pomysł | Cichy | Cichy | Cichy |
| Projektowanie i potwierdzenie | Cichy | Średni | Średni |
| Wykonanie elektryczne | Średni | Średni | Średni |
| Mold machining | Nie stosuje się | Medium to Long | Długi |
| Przeprowadzenie próbek i zatwierdzenie | Cichy | Średni | Średni |
Jakość, certyfikacja i weryfikacja spersonalizowanej obrabiarki
Spersonalizowany forma jest akceptowany tylko wtedy, gdy jest walidowana w stosunku do specyfikacji części, a walidacja obszernej opracowanej przez firmę Apollo obejmuje geometrię, masę, grubość ścian i powierzchnie. Geometrię sprawdzana jest w stosunku do rysunku za pomocą mierników, a w przypadku potrzeby raportem zmierzającym koordynatami. Masa potwierdza się do celu z małą tolerancją, ponieważ masa części jest pierwszym sygnałem o przemieszczeniu procesu. Grubość ściany jest mapa na punktach krytycznych, przy korzeniach hamulców i krawędziach za pomocą metody ultradźwiękowej lub przecinania sekcji, a porównywana jest z planem programatora przetwarzania paragonu. Powierzchnia i rozładowanie oceniają się wizualnie i w wyniku braku klejenia lub stemplowania.
Podpora certyfikacji jest wbudowana w łańcuch materiałów i olejów. W przypadku kontaktu ze sprzedażą żywności certyfikat na tworzywo i zalecenia dotyczące umieszczenia form są dostarczane zgodnie ze standardami FDA, Kodeksem 10/2011 UE lub GB 4806, w zależności od rynku. W przypadku urządzeń medycznych, dostarczane są drogi zgodne z ISO 10993 i Klasa USP VI z narzędziami ze stali nierdzewnej i tłumaczeniem śladów czystości. W przypadku zgodności z normami dotyczącymi elektroenergetyki i środowiska, zbierane są protokoły RoHS i REACH, a urządzenie posiada oznaczenie CE z zastosowaniem odpowiednich standardów elektrycznych IEC podczas budowy napięcia. Nic z tego nie zastępuje testów końcowego produktu przez klienta, ale usuwa znane wstrzaskowe luki, które wydłużają okres spuszczenia na rynek.
Zarządzanie jakościem opiera się na procesach zgodnych z normą ISO 9001 na fabryce, a indywidualne projekty pozostawiają papierowe ślady: projekt, certyfikat stali, wykaz obróbki, raport próbek i zatwierdzenie części. Są to te ślady, które pozwalają klientowi na świecie obronić komponent podczas audytu, i dlatego dostosowany produkt z fabryki Wanplas to nie tylko stal, ale dokumentacja, jaką wymaga regulowany rynek. Wizyta w otwartej fabryce to okazja dla klienta do przeprowadzenia inspekcji tych śladów, zanim maszyny opuszczą Zhangjiagang.
Koszt, czas realizacji i zwrot z inwestycji w projekt zgodny z indywidualnymi wymaganiami dotyczących napięcia i formy
Koszt dostosowania powinien być interpretowany jako struktura poziomów, a nie jako pojedyncza liczba, ponieważ wyznacznikami są liczba komórek, jakość stali, klasa maszyny i zakres sprawdzania. Sam proces dostosowania napięcia to dodatek w zakresie niskim do średniego do standardowej maszyny, ponieważ najczęściej polega on na prawidłowym wyborze komponentów i weryfikacji, a nie na nowym projektowaniu. Dostosowany formy są większym parametrem zmiennym: forma butelki P20 z jedną komorką znajduje się na poziomie niskim do średniego, forma z wieloma komorami 718 na poziomie średnim, forma z plastikiem medycznym lub PVC na poziomie średnim do wysokiego, a forma do wysokiej i bardzo wysokiej klasy, taka jak układ do bidonów ABLD czy IBC, dzięki masie stali i integracji zbiornika.
Zwrot z inwestycji w projekt na zamówienie pochodzi z trzech źródeł. Po pierwsze, wydajność: właściwy liczba rozszerzeń i równe rozkładanie procesu chłodzenia pozwala na produktywne wdrożenie narzędzi, co jest możliwe, jeśli w produkcji dokonuje się określony objęt. Po drugie, jakość: dobrze zaprojektowana forma zamykająca i ostrzegająca zachęci pracowników, a zwrot uwagi na parametry takowe jak masywność ścian i ilość odpadów oraz brak rzadkich krawędzi jest zawsze korzystny dla procesu produkcji. Po trzecie, dostęp na rynki: maszyny gotowe pod napięcie i części z certyfikatem i dokumentacją umożliwiają klientowi sprzedaż do docelowego regionu bez konieczności remontu. W przypadku linii na produkcję produktów do pielęgnacji czy napojów o dużym obrocie, koszty dodatkowych narzędzi są zwracane w krótkim okresie – dzięki oszczędnościom na jedną jednostkę materiału, które rozkładają się na miliony sztuk.
Ryzyko do kontroli to nadmierne lub niewłaściwe dostosowanie. Prototyp formy wykonany z aluminium klasy niskiej jest idealny do testu na rynku, ale nie zwalnia obciążenia i trwałości, jeśli tylko stalowa wielokawałowa forma pozostanie w tolerancjach i czasie. Natomiast forma typu ABLD IBC ze stali nierdzewnej jest nieuzasadniona w przypadku produktów o niskiej objętości. Firma Apollo dokona przeglądu projektowego, aby ustalić rozerwany zakres specyfikacji do objętości i rynku, a weryfikacja w rzeczywistych warunkach odbywa się w formie próby w otwartym zakładzie, aby klient potwierdził wybór przed włączeniem z góry. Przychód na włożone kapitał jest najwyższy wtedy, gdy jest obszerne, kontrola zaawansowana i partia jest akredytowana dla rynku docelowego.
Najczęściej zadawane pytania
Czy Apollo może dostosować maszynę do obróbki wyżarzania i formowania do lokalnych napięcia i częstotliwości?
Tak. Silniki, kontaktory, sterowniki z częstotliwością zmienną, przemienne i prądowe i pasy grzewcze są dopasowane do standardu docelowego, niezależnie od tego, czy jest to napięcie 380–415 V trójfazowe o częstotliwości 50 Hz, 480 V trójfazowe o częstotliwości 60 Hz, czy inna kombinacja regionalna, a system sterowania jest skonfigurowany i sprawdzony termicznie pod kątem dostaw i przesyłania przed odesłaniem.
Jak długo trwa projekt personalizacji zaufa? Po zaprojektowaniu i wykonaniu?
Czas realizacji zależy od liczby jaskiń, stopnia hartowania stali oraz zakresu weryfikacji, ale proces działania jest etapowy i obejmuje pytania, rysunek części, koncepcję, potwierdzenie projektowe, obróbkę, próbki oraz zatwierdzenie części, z każdym etapem dokładnie określonym, aby klient mógł z pewnością zaplanować rozpoczęcie produkcji.
Jakie materiały można przetwarzać w przydatnym formie Apollo?
Zakładowe narzędzia i proces są dopasowywane do PE, PP, PVC, PA, PC, ABS, PS, EVA, TPU i PETG. Stosunek między nimi jest dostosowany do zachowania topnienia żywicy oraz do każdego wymogu certyfikacji z zakresu żywności i medycyny, jakie stawia na rynku.
Czy zapewniacie wsparcie w zakresie certyfikacji spożywkowej lub medycznej?
Apollo dokumentuje łańcuch certyfikacji materiałów i wspiera ścieżki kontaktu z żywnością, takie jak FDA, UE 10/2011 i GB 4806, oraz ścieżki medyczne, takie jak ISO 10993 i Klasa USP VI, użytkując narzędzia z wysokiej jakości materiałów i oferując śledzią czyszczenie, podczas gdy klienci ponoszą odpowiedzialność za testowanie końcowego produktu.
Czy powinienem wybrać usuwanie płatków wstecznego odlewania (deflashing) czy obróbkę po odlewnięciu (post-mold trimming)?
Deflaszowanie w obudowie daje gotowy produkt bezpośrednio z maszyny i nadaje się do produkcji w dużych ilościach, jednak wymaga bardziej rygorystycznego kontrolowania parisonu i form. Odbijanie po obudowie jest łatwiejsze do realizacji i nadaje się do skomplikowanych kształtów lub niższego nasilenia, ale wymaga realizacji kolejnej operacji, dlatego decyzja zależy od wolumenu produkcji i geometryji części.
Czy możliwe jest przeniesienie specjalnie wyprodukowanego formy między seria mitochondrialnych maszyn Apollo?
Forma jest związana z plataną, siłą przytrzymania i pojemnością pariora w jej klasie, dlatego forma termoplastyków typu ABLB nie wpasuje się w maszynę typu ABLD. Firma Apollo potwierdza możliwość zastosowania w czasie projektowania i może rozpisać definicję wachlarza, jeśli plánowana jest instalacja nowoczesnej maszyny w przyszłości.
Jak jest weryfikowany wyprodukowany komponent przed wysyłką?
Kontrola obejmuje geometrię, masę części, mapowanie grubości ścian oraz powierzchni, porównywane z przyjętym rysunkiem i tolerancjami podczas próbnego wykonania formy, do której klienci są zapraszani do uczestnictwa zgodnie z polityką otwartego zakładu przed nim, jak już dokładnie ustalono.
Jakie są zazwyczaj koszty projektu personalizacji w porównaniu z maszyną standardową?
Adaptacja napięcia to niewielka, a standardowe zamki do zamówienia obejmują zakres od niskiego do średniego dla narzędzia o jednej jaskini dla zlewnika typu P20, aż do wysokiego lub bardzo wysokiego dla dużej formy ze stali nierdzewnej lub zbiornika IBC, a wybór jest dobrany do ilości i rynku w trakcie przeglądu projektowego.
Wnioski
Usługę dostosowania napięcia i formy zapewnia to, co przekształca standardową maszynę do formowania zaciągnionego odparzeniem w rozwiązanie dla konkretnego klienta na konkretnym rynku. Apollo, fabryka Wanplas z ponad dwudziestuletnim doświadczeniem i ponad 4000 maszyn w ponad 90 krajach, projektuje budowę elektryczną do sieci lokalnej, projektuje formę dla części i tworzywa, sprawdza pierwszy wyprodukowany produkt w ramach próby w otwartym zakładzie, oraz tworzy dokumentację łańcucha certyfikacji dla regulowanych rynków. Trzy serie maszyn, ABLB od 200 ml do 20 l, ABLD od 20 l do 1500 l oraz całkowicie elektryczna seria oferują platformę, która umożliwia dostosowanie urządzenia od małych butelek wielokawkowych po duże obudowy IBC. Dla globalnych klientów, praktyczny sposób to dostarczenie rozmieszczenia części, tworzywa, celem produkcyjnego i danych dotyczących instalacji elektrycznej; uzgodnienie kryteriów akceptacji w formie pisemnej; oraz potwierdzenie wyniku w ramach próbki przed wysyłką. Jako część marki Wanplas, Apollo łączy ta personalizację z wspólnymi standardami jakości i zobowiązaniami serwisowymi grupy, dlatego linia dedykowana trafia do sieci klienta, produktu klienta i rynku klienta w gotowości do użytku.






