Functional Comparison of Maszyny do formowania pod ciśnieniem and Other Bottle Blow Molding Machines
Maszyny do formowania butelek metodą wzmacniania próżniowym dzielą się głównie na trzy główne technologiczne trasy: maszyny do formowania wzmacniania próżniowego (EBM), maszyny do formowania wzmacniania próżniowego (IBM) oraz maszyny do formowania wzmacniania próżniowego z rozciąganiem (ISBM, stretch blow molding). Ponadto występują poddziały, takie jak maszyny do wielopłaszczowego formowania wzmacniania próżniowego (wyodrębnione z EBM) oraz maszyny do formowania blach (sheet blow molding machines). W dalszej części omówimy funkcjonalne różnice sprzętu do produkcji butelek, porównując takie metryki jak proces, parametr oraz przeznaczenie:
I. Core Typ urządzenia.s and Process Principles
| Typ urządzenia. | Core Process Principles | Kluczowe cechy |
|---|---|---|
| wyprasowywanie obrotowe (EBM) Machine | Ekstruder ciągłe/wyselekcjonowane wycinany produkt tubulowego do formowania → umieszcza go w formie → napnuje go powietrzem kompresowanym do dopasowania do pęcherzy formy → ochładza i kształtuje → otwiera formę, aby wyjąć produkt | Bez preformalizacji, bezpośrednie wycinanie parisonu i formowanie holowania |
| Formowanie odbijające z wymuszem (IBM) Machine | Maszyna do formowania pod ciśnieniem najpierw doinjektuje parison z poziomym dolom, który jest potem przenoszony do formy holowania → napusza i kształtuje go → odłączone | Parison jest formowany za pomocą iniekcji bez ukrwienia |
| Iniekcja, rozszerzanie i formowanie sprężynowo-otworowe (ISBM) Machine | Preform iniekcyjny → nagrzewany dla rozciągania osiowego + napędu radialnego → chłodzi się i kształtuje się | Biaxial stretching, optimized molecular orientation |
| Wszechwarstwowa ekstruzja współkształcana Blow Molding Machine (derived from EBM) | Wykonuje różne parisony wykonane z różnych materiałów (np. HDPE z EVOH) → formowanie kompozytowe | Stan struktur wielorodzinny z funkcją bariery |
II. Core Functional Comparison
1. Kapacytność formowania i dostosowanie produktów
| Porównanie rozmiarów | wyprasowywanie obrotowe (EBM) Machine | Formowanie odbijające z wymuszem (IBM) Machine | Iniekcja, rozszerzanie i formowanie sprężynowo-otworowe (ISBM) Machine |
|---|---|---|---|
| Applicable Product Types | Produkty wykręty 0,2 l – 5000 l: kosze chemiczne, butelki napojowe (HDPE), zbiorniki do paliwa, zabawki, duże zbiorniki | 5mL~2L małe pojemniki o wysokiej dokładności: butelki medyczne, kosmetyczne, butelki płynów do podawania peroralnego | 100mL~2L pojemniki o wysokiej dokładności o cienkiej ścianie: butelki napojów, butelki wody mineralnej, butelki opakowań przeznaczonych do spożycia |
| kształt produktu Limitations | Podtrzymuje produkty o specjalnym kształcie i nierównomierne z uchwytami lub skomplikowaną konstrukcją (np. pudełka narzędzi, przewody powietrzne samochodowe) | Podtrzymuje tylko produkty rotacyjne symetryczne (butelki okrągłe/owalne) | Podtrzymuje tylko produkty rotacyjne, które muszą dostosować się do procesu rozciągania (brak skomplikowanych konstrukcji dołączonych) |
| Maximum Product Volume | Do 5000L (pojemniki typu EBM) | Maksymalnie 2L (ograniczone przez parison metodą wdarowywania) | Maksymalnie 2L (proces rozciągania nie jest odpowiedni do dużych pojemności) |
| Wall Thickness Control Capability | Odchylenie grubości ściany ±5%~±10% (wyższe modele z elektrycznymi montażowymi rurami i systemem sterowania grubością ściany mogą osiągać ±3%) | Odchylenie grubości ściany ±2%~±5% (na podstawie wysokiej precyzji parosonu metodą wdarowywania) | Odchylenie grubości ściany ±1%~±3% (optymalna jednorodność grubości ściany dzięki rozciąganiu dwuosiowo) |
| Multi-layer Structure Molding | Podtrzymywane (metoda wielowarstwowej koekstryzji EBM), do 7 warstw | Działają tylko w pojedynczych lub podwójnych warstwach (potrzeba specjalnych form do wstrzykiwania) | Podłączona do wstrzykiwarki |
2. Wykonanie procesu i jego efektywność
| Porównanie rozmiarów | wyprasowywanie obrotowe (EBM) Machine | Formowanie odbijające z wymuszem (IBM) Machine | Iniekcja, rozszerzanie i formowanie sprężynowo-otworowe (ISBM) Machine |
|---|---|---|---|
| Efektywność produkcji. (single station) | Male butele: 500~2000 sztuk/dzień; duże produkty: 10~50 sztuk/dzień | Male butele: 1000~3000 sztuk/dzień (komunikacja wstrzykiwarka – obojętna wkładka) | Male butele PET: 3000~10000 sztuk/dzień (modele wysokiego biegu mogą osiągać 12000 sztuk/dzień) |
| Raw Material Adaptability | Szersze: HDPE, PP, LDPE, PVC, ABS (dowolne materiały, zarówno termosensyjne, jak i wiążące) | Średniej wielkości: tylko stosowane w wypadku PP, PE, PS (należy używać surowców o dobrej płynności wstrzykiwkowej) | Niewielkie: głównie PET (malość PP/PE) |
| Sprawność energetyczna Level | Modely średniej wielkości: 25~50kW/h (więcej w przypadku modelu ze zbiornikiem) | Modely średniej wielkości: 30~40kW/h (wielkie zużycie energii w linku wstrzykiwarki) | Modele wysokiej przepustowości: 15~30kW/h (oszczędny w energii proces zginania PET) |
| Poziom automatyzacji | Niższy poziom: półautomatyczny – całkowicie automatyczny (garnitur – usunięcie fluorescencji i kontrole) | Wyzszy poziom: całkowicie zamknięty cykl z wiązką (integralna iniekcja – przeciąganie – formowanie – odsuwanie) | Kolejna przemysłowa masowa produkcyjna linia (inne elementy w tym ogrzewanie preform, rozciąganie, formowanie – sortowanie) |
| Scrap Rate | 5%~10% (działanie ropniace się się preformu – nierówny grubość ścianek) | 3%~5% (wyższa precyzja wykonania preformu – mniejsza liczba fluorescencji) | 1%~3% (stabilny proces rozciągania dwukierunkowego – najwyższa wyprodukowana ilość) |
3. Cost and Operation & Maintenance
| Porównanie rozmiarów | wyprasowywanie obrotowe (EBM) Machine | Formowanie odbijające z wymuszem (IBM) Machine | Iniekcja, rozszerzanie i formowanie sprężynowo-otworowe (ISBM) Machine |
|---|---|---|---|
| Equipment Purchase Cost | Low ~ medium: Chinese-made EBM 50,000~2,000,000 CNY (imported 3,000,000~8,000,000 CNY) | Medium ~ high: Chinese-made IBM 500,000~3,000,000 CNY (imported 5,000,000~10,000,000 CNY) | High: Chinese-made ISBM 1,000,000~5,000,000 CNY (imported 8,000,000~20,000,000 CNY) |
| Koszt formy | Niski poziom: jedna para wędzisk (10 000~100 000 zł) (prosty układ) | Średni poziom: dwie pary wędzisk (injekcja i formowanie – iniekcja i formowanie) 50 000~200 000 zł | Wysoki poziom: para wędzisk do iniekcji + para wędzisk do formowania – 100 000~500 000 zł (wyższe wymogi precyzji) |
| Operation & Koszt konserwacji. | Niższy poziom: niski koszt wymiany części podlegających zużyciu (szczęk, odważnik) – łatwa konserwacja | Średni poziom: komplikowana konserwacja części związanych z procesem iniekcji (szczęk, odważnik) – wysoki koszt | Wysoki poziom: elementy kluczowe takie jak sztapla rozciągająca oraz zbiornik grzewczy wymagają regularnej wymiany a to wiąże się z wysokimi kosztami konserwacji |
| Raw Material Waste Rate | 10%~15% (flash, parison waste) | 5%~10% (injection gate waste) | 3%~5% (prawie żadne pożarcie, tylko odpad po formowaniu), |
III. Summary of Główny atut and Limitations
1. wyprasowywanie obrotowe (EBM) Machine
- Cechy główne: szeroka dostosowalność surowców, możliwość produkcji produktów o dużym wolume lub specjalnej formie, niska cena sprzętu i form, elastyczna procedura (podtrzymuje produkty dopasowane do potrzeb);
- Ograniczenia: niska dokładność formowania, wysoka stawka odpadów, nie nadaje się do produkcji precyzyjnych butelek o cienkiej ściance (np. butelek do napojów PET);
2. Formowanie odbijające z wymuszem (IBM) Machine
- Cechy główne: wysoka dokładność formowania, brak pożarcia, nadaje się do małych precyzyjnych naczyń (medyczne/kosmetyczne), dobre uszczelnienia produktów;
- Ograniczenia: obsługuje jedynie produkty symetryczne, o niskiej dostosowalności surowców, wyższa cena sprzętu w porównaniu z EBM;
3. Iniekcja, rozszerzanie i formowanie sprężynowo-otworowe (ISBM) Machine
- Cechy główne: najwyższa efektywność produkcji, optymalna dokładność i przejrzystość produktu, dobre zmniejszające wagę produktów z tworzywa PET (głębokość ścian może wynosić 0,15 mm);
- Ograniczenia: obsługuje tylko butelek rotacyjne, ogromna cena sprzętu i form, jeden tylko rodzaj surowców;
IV. Podstawa decyzji o wyborze
| Demand Scenario | Recommended Typ urządzenia. | Key Decision Points |
|---|---|---|
| Large hollow products (≥20L) | wyprasowywanie obrotowe (EBM) Machine (accumulator-type) | Volume demand, structural complexity |
| Small HDPE beverage bottles (1~5L) | wyprasowywanie obrotowe (EBM) Machine (continuous-type) | Cost control, raw material type |
| Precision small medical/cosmetic bottles | Formowanie odbijające z wymuszem (IBM) Machine | Sanitation grade, molding precision |
| PET mineral water/beverage bottles (≤2L) | Iniekcja, rozszerzanie i formowanie sprężynowo-otworowe (ISBM) Machine | Production efficiency, product lightweight requirements |
| Produkty z barierą (zbiorniki do paliwa/opakowania o wysokiej barierze) | Wszechwarstwowa ekstruzja współkształcanaMaszyna uciskowo-liwowa do wycinania | Barrier layer demand, product volume |
V. Supplementary Notes
- Sheet blow molding machine (a subdivision of EBM): mainly produces films/sheets, not used for bottle products. Its core function is continuous extrusion and inflation into films, suitable for packaging film production;
- "Granica funkcjonalna" maszyn do formowania i napełniania butelek: EBM to jedyne urządzenie, które może wytwarzać produkty bezrączkowe, ISBM to jedyna opcja do masowej produkcji butelek PET, a IBM to optymalne rozwiązanie dla małych precyzyjnych butelek.
Comprehensive Price Comparison of Maszyny do formowania pod ciśnieniem (EBM) and Other Bottle Blow Molding Machines
I. Core Equipment Price Ranges (CNY)
1. Prices of Maszyny do formowania pod ciśnieniem (EBM)
Economy-grade: 5,000~30,000 (small semi-automatic, 1~5L capacity)
Standard-grade: 30,000~300,000 (fully automatic, 5~50L capacity)
High-end grade: 300,000~800,000 (full electric servo, ≥50L/multi-layer co-extrusion)
Klasa o dużym rozmiarze: 800 000~4 000 000 (specjalizowana w zbiornikach przeznaczonych do przechowywania i zbiornikach na paliwo, ≥1000 l)
2. Ceny maszyn do wtryskowo-odciskowego formowania (IBM)
Small: 150,000~300,000 (5~500ml medical/cosmetic bottles)
Medium: 300,000~800,000 (500ml~2L precision containers)
Large: 800,000~1,500,000 (≥2L special containers)
3. Ceny maszyn do odlewu rozciągania iniekcyjnego (ISBM)
One-step: 2,000,000~5,000,000 (high-speed PET bottles, ≥10,000 bottles/hour)
Two-step: 800,000~2,000,000 (medium-capacity PET bottles)
Specialized: 500,000~1,200,000 (small-batch/special materials)
II. Analiza kluczowych czynników wpływających na różnice w cenach
1. Price Ladder by Typ urządzenia.
| Typ urządzenia. | Basic Price Ratio | Core Differences |
|---|---|---|
| Maszyna uciskowo-liwowa do wycinania (EBM) | 1.0 (benchmark) | Simple structure, no preforming process |
| Injection Blow Molding Machine (IBM) | 2.0~3.0 | Obejmuje system iniekcji, wysoką precyzję urządzenia formującego |
| Maszyna do odlewu rozciągania iniekcyjnego (ISBM) | 3.0~8.0 | Obejmuje wbudowany system iniekcji, rozciągania i formowania, najwyższą precyzję |
2. Key Influencing Factors
- Poziom automatyzacji: Modeli pełnej automatyzacji są o 30%~200% droższe niż semiautomatyczne
- Skala pojemności: Za każde podwojenie pojemności, cena wzrasta o 40%~70%
- Modus napędu: Maszyny napędu elektrycznego są 20%~50% droższe niż napędy hydrauliczne, a oszczędzają 30%~40% zużycia energii
- Przecena marki: Marki międzynarodowe (Krones/Sidel) są 50%~300% droższe od chińskich marek
III. Porównanie całego cyklu życia sprzętu, form + koszty operacyjne (10 000 CNY)
1. Equipment Purchase Cost
| Typ urządzenia. | Chinese-made | Imported (European) | Liczba form |
|---|---|---|---|
| EBM (10L) | 30~60 | 150~300 | 1 set (blow mold) |
| IBM (500ml) | 80~150 | 300~600 | 2 sets (injection + blow mold) |
| ISBM (500ml PET) | 150~300 | 600~1500 | 2 sets (preform + blow mold) |
2. Mold Cost Comparison
- EBM molds: 10,000~50,000 CNY/set (simple structure)
- Modele IBM: 50 000~200 000 CNY/ks (drogie formy iniekcyjne)
- Matryce ISBM: 100 000–500 000 CNY za sztukę (wymagania dotyczące wysokiej precyzji)
3. Roczne koszty eksploatacji (1 000 000 sztuk w roku)
| Cost Item | EBM | IBM | ISBM |
|---|---|---|---|
| Energy consumption (kWh) | 250,000~500,000 | 300,000~400,000 | 150 000–300 000 (oszczędność energii dzięki wytłaczaniu) |
| Raw material waste rate | 10~15% | 5~10% | 3~5% (almost no flash) |
| Maintenance cost | Low (cheap wearing parts) | Medium (complex injection system) | High (precision stretching components) |
IV. Analiza porównywania ceny i wydajności
1. Główny atut EBM: Król kosztowoefektywności
- Wymagające scenariusze: duże pojemności 200-5000 l, metalowe bibuły, zabawki i inne
- Korzyści cenowe: całkowity koszt inwestycji w sprzęt oraz matryce jest o 40–60% niższy niż w przypadku IBM dla tej samej pojemności
- Obiektywne ograniczenia: produkty są mniej precyzyjne (odchylenie grubości ścian ±5–10%) i mają gorszą jakość powierzchni w porównaniu z IBM/ISBM
2. Dostosowanie ceny IBM: Specjalista w precyzyjnych pojemnikach
- Wymagające scenariusze: butelki medyczne, małe butelki kosmetyczne, pakowanie klasy premium, które nie wymaga spięcia
- Układ cenowy: 2-3 razy droższe niż EBM, ale ponad 50% tańsze niż ISBM
- Cechy: Wysoka precyzja produktu (odchylenie grubości ściany ±2~5%), niemal brak błysku, dobra jakość uszczelnienia
3. Czym jest ISBM? ISBM to wizyta na szczyt cenowy:Po pierwsze, jest to wybór dla masowej produkcji butelek PET. Po drugie, jest to zastosowanie w butelkach do napojów (szczególnie PET), butelkach wody mineralnej i innych bardzo przezroczystych, lekko wymagających produktów. Po trzecie, to stawka cenowa. Wysokie inwestycje, ale najniższe koszty jednostkowe w produkcji wysokiej prędkości (produkcja >
- 000.000 sztuk w roku).
- 4. Analiza modelu cenowego: Model tegorocznego szczytu cenowego objęty jest zamówienia niskimi opłatami za akcję. Wartość odzyskania dochodzi do 20%~40% oprócz 20%~30% oszczędności energii, i 10%~15% oszczędności miejsca.
- 5. Wybór produktu: Two komponentowe produkty: One component (w jednym miejscu) VS Two component (w dwóch miejscach) • Maksymalna produkcja: Do
500 butelek/ min. w piętrze. • Ceny: 1 komponentowe produkty o 40%~60% wyższe niż 2 komponentowe. • Metoda gamy: Produkcja w 2 komponentach nie wymaga pomiaru sił, tzn. możliwe jest mechaniczno-barwne wtapianie. Produkcja w 1 komponentie musi być dokładnie skonfigurowana w przyszłości, aby uniknąć przykrywania się, wkurzania itp.
Most Economical Solutions by Product Type:
| Product Type | Recommended Equipment | Budget Range (10,000 CNY) | Investment Payback Point |
|---|---|---|---|
| Chemical drums/large containers (>20L) | EBM (accumulator-type) | 50~200 | Output >50,000 pieces/year |
| HDPE beverage bottles (1~5L) | EBM (continuous-type) | 30~80 | Output >100,000 pieces/year |
| Medical/cosmetic small bottles (<500ml) | IBM | 80~200 | Output >300,000 pieces/year |
| PET beverage bottles (≤2L) | ISBM (two-step) | 150~300 | Output >1,000,000 pieces/year |
| High-barrier packaging (e.g., fuel tanks) | Multi-layer co-extrusion EBM | 100~400 | Output >200,000 pieces/year |
6. Ceny komponentów: "2M", nazywany stosem górnych i dolnych, ma 20% wyższe ceny w oparciu o 20% niższy koszt jednostkowy.
- 7. Czy warto zainwestować w alternatywną opcję? • Cząstkowe zastąpienie • Koszt 10% mniejszy • Utrudnio rządy wielkości, nie ma certyfikacji, nie wymaga testowania na sąsiednich urządzeniach i nie jest kompatybilny z dostawcami części produktów na platformach inwesnych. • Problemy z produkcją • Szybka rozmowa byłaby najprostsza opcja obstawiania. • Więcej informacji: Osobiste opracowanie i testowanie.<100,000 pieces/year): EBM (semi-automatic), investment <500,000 CNY
- 8. Osobiste opracowanie i testowanie • Współpraca: Klienci części i wyposażenia • 10%~20% bezpośredniej stawki (przykłaście:
- 000 yuan, stawka ceny
VI. Market Price Trends
- 000 yuan, wersja "2M"
- 000 yuan). • Zbrażanie: Aplikacja odnośnie operacji i producentów urządzeń dostawców komponentów. • Uczestnicy: Oprawa, urządzenia, dostawca komponentów, transmisja danych, zabezpieczenie połączeń itp.
- Rezumat:Produkcja wysokiej prędkości (5.000.000 sztuk w roku minimum) – 2M, (1M) – ceny
Kluczowe aspekty wyboru ceny:
- EBM: Najbardziej ekonomiczne i wszechstronne, stosowane w przypadku produktów o dużym obrocie i różnorodności, całkowite inwestycje w sprzęt i formy sięgają od 500 000 do 3 000 000 CNY
- IBM: Specjalista w zakresie precyzyjnych pojemników, stosowany m.in. do małych flakonów medycznych i kosmetycznych, z inwestycją wynoszącą od 1 000 000 do 5 000 000 CNY, tańszy niż EBM, ale tańszy niż ISBM
- ISBM: Narzędzie do wytwarzania w masowej produkcji butelek PET, stosowane w przypadku linii produkcyjnych wysokiej przepustowości, z inwestycją przekraczającą 2 000 000 CNY, oraz najmniejszą jednostkową cenę, gdy produktywność przekracza 1 000 000 sztuk/rok
Rekomendacja końcowa: Na podstawie rodzaju produktu, wymagań dotyczących mocy i budżetu, znajdź optymalne równowagę między ceną sprzętu a kosztami operacyjnymi na dłuższą skalę. W przypadku produkcji małych i średnich partii, priorytetem powinno być EBM; w przypadku butelek PET wysokiej precyzji i dużych partii, ISBM oferuje znacznie większe korzyści ekonomiczne na dłuższą skalę.
Uwaga: Dane dotyczące ceny opierają się na rynku chińskim w grudniu 2025 roku. Ceny wyposażenia importowanego są znacząco wpływane przez cła i kursy wymiany.







