Functional Comparison of Kalıp Şişirme Makineleri and Other Bottle Blow Molding Machines
Şişe sıcak şekillendirme makineleri genel olarak üç ana teknoloji yoluna ayrılır: Ekstrüzyon sıcak şekillendirme (EBM) makineleri, Enjekte sıcak şekillendirme (IBM) makineleri ve Enjekte streç sıcak şekillendirme (ISBM, streç sıcak şekillendirme) makineleri. Ayrıca, çok katlı ko-ekstrüzyon sıcak şekillendirme makineleri (EBM'den kaynaklanan) ve tabak sıcak şekillendirme makineleri gibi ayrılmış türler de vardır. Aşağıdaki bölüm, merkezi şişe sıcak şekillendirme ekipmanlarının işlevsel farklılıklarını, işlem, performans ve uygulama gibi boyutlardan kaynaklanarak karşılaştırmaktadır:
I. Core Cihaz tipis and Process Principles
| Cihaz tipi | Core Process Principles | Önemli özellikler |
|---|---|---|
| Ekstrüzyon Blow Molding (EBM) Makinası | Enkodujujör parisonu sürekli/aralıklı olarak enjeksyor → parisonu kalıba yerleştirir → parisonu kalıp boşluğuna uyması için sıvılaştırır → soğutur ve şekillendirir → makinenin kapatılmasıyla makineden ürün çıkarılır | Asgari alma yok, direkt parison enjeksiyonu ve kalıplama |
| Enjeksiyon Şekillendirme (IBM) Machine | Enjeksiyon kalıplama makinesi önce en dış tabaka (alisas) şişesini enjeksiyonla üretir → onu kalıba aktarır → şişesini kalıbın boşluğuna uyması için sıvılaştırır ve şekillendirir → makinenin kapatılmasıyla ürün çıkarılır | Parisonun enjeksiyonunu girintili yapması gerekmez (flash yok) |
| Enjeksiyonlık Örme Blow Molding (ISBM) Makinesi | Enjeksiyonla üretilen parison (alişas) → enjeksiyondan sonra termal işlemden geçirilir → yatay ştretçime tabi tutulur ve kalıbın boşluğuna uyması için sıvılaştırılır → kalıbın kapatılmasıyla ürün çıkarılır | Biaxial stretching, optimized molecular orientation |
| Çok katmanlı eşleştiriciler Blow Molding Machine (derived from EBM) | Aşağıdaki formatı kullanın: "1. " satırı başına, başka bir şey yok. | Sadece bu formatı kullanın: "1. " her satır için, başka bir şey olmaz. |
II. Core Functional Comparison
1. Kalıplama kapasitesi ve ürün uyarlanabilirlik
| Karşılaştırma boyutu. | Ekstrüzyon Blow Molding (EBM) Makinası | Enjeksiyon Şekillendirme (IBM) Machine | Enjeksiyonlık Örme Blow Molding (ISBM) Makinesi |
|---|---|---|---|
| Applicable Product Types | 200ml~5000L boş ürünler: kimyasal bidonlar, içecek şişeleri (HDPE), yakıt tankları, oyuncaklar, büyük depolama tankları | 5ml~2L küçük hassas kaplar: medikal şişeler, kozmetik şişeler, oral sıvı şişeler | 100ml~2L yüksek hassasiyetli ince duvarlı ürünler: PET içecek şişeleri, mineral su şişeleri, gıda sınıfı paketleme şişeleri |
| Ürün şekli Limitations | Parçalanabilen ve kolaylaştırılabilen özel şekilli, asimetrik ürünler ile desteklenir (örneğin araç kutuları, otomobil havalandırma boruları) | Sadece simetrik dönme ürünlerini destekler (düz/dikdörtgen şişeler) | Sadece dönme ürünlerini destekler, sertleştirme işlemine uyarlanması gerekir (kompleks yapıdaki tahripten uzak durulur) |
| Maximum Product Volume | 5000L'a kadar (akkumlatuvar tip EBM) | 2L'a kadar (enjeksiyon elde parison ile sınırlı) | 2L'a kadar (kesin sertleştirme işlemi büyük hacimlerde uygun değildir) |
| Wall Thickness Control Capability | Duvar kalınlığı sapma %5 ~ %10' un altındadır (elektrikli kalıp dudakları/duvar kalınlığı kontrol sistemi bulunan üst düzey modellere %3 sapma olabilir) | Duvar kalınlığı sapması ±2%~±5% (enjeksiyon kalıplı parisonun yüksek hassasiyeti temelinde) | Duvar kalınlığındaki sapma ±1%~±3% (iki eksenli uzatım nedeniyle ideal duvar kalınlığı kararlılığı) |
| Multi-layer Structure Molding | Desteklenir (çok katmanlı ekstrüzyon EBM), 7 katmaya kadar | Tek veya çift katmanlar (özel enjeksiyon kalıbı gerekiyor) | Desteklenir (çok katmanlı ISBM, örneğin, PET+EVOH baraj şişeleri) |
2. İşlem Performansı ve Verimliliği
| Karşılaştırma boyutu. | Ekstrüzyon Blow Molding (EBM) Makinası | Enjeksiyon Şekillendirme (IBM) Machine | Enjeksiyonlık Örme Blow Molding (ISBM) Makinesi |
|---|---|---|---|
| Üretim Verimliliği (single station) | Small bottles: 500~2000 pieces/day; large products: 10~50 pieces/day | Küçük şişeler: 1000~3000 parça/gün (enjeksiyon + blow molding ağ bağlantısı) | Küçük PET şişeler: 3000~10000 parça/gün (yüksek hızlı modeller 12000 parça/gün'e ulaşabilir) |
| Raw Material Adaptability | Geniş: HDPE, PP, LDPE, PVC, ABS (her iki tip de sıcaklık hassas ve viskoz malzemeler uygulanabilir) | Orta: yalnızca PP, PE, PS için uygundur (iyi enjeksiyon sıfırlığını sağlayan ham maddeler gerekli) | Kısa: büyük ölçüde PET (az miktarda PP/PE) |
| Enerji Tüketimi Level | Orta modeller: 25~50kW/h (kondenser çeşitlerine göre daha yüksek) | Orta model: 30~40kW/h (enjeksiyon bağlantısı ile daha fazla enerji tüketimi) | Yüksek hız modelleri: 15~30kW/h (enerji tasarruflu PET sacmalama süreci) |
| Otomasyon Seviyesi | Orta: yarı otomatik ~ tam otomatik (deflashing ve kontrol dahil) | Yüksek: tam kapalı döngü bağlantısı (enjeksiyon + blow molding + demolding dahil) | Çok yüksek: tam otomatik üretim hattı (preform ısıtma, sacmalama, blow molding, ayırma dahil) |
| Scrap Rate | %5~%10 (parison yırtılması/genişlik farklılığı nedeniyle oluşur) | %3~%5 (az flash ile yüksek presizyonlu enjeksiyonlu parison) | %1~%3 (en yüksek verimliliğe sahip kararlı biaxial sacmalama süreci) |
3. Cost and Operation & Maintenance
| Karşılaştırma boyutu. | Ekstrüzyon Blow Molding (EBM) Makinası | Enjeksiyon Şekillendirme (IBM) Machine | Enjeksiyonlık Örme Blow Molding (ISBM) Makinesi |
|---|---|---|---|
| Equipment Purchase Cost | Low ~ medium: Chinese-made EBM 50,000~2,000,000 CNY (imported 3,000,000~8,000,000 CNY) | Medium ~ high: Chinese-made IBM 500,000~3,000,000 CNY (imported 5,000,000~10,000,000 CNY) | High: Chinese-made ISBM 1,000,000~5,000,000 CNY (imported 8,000,000~20,000,000 CNY) |
| Kalıp Maliyeti | Düşük: tek set kalıp | 000~100.000 CNY (basit yapısı) | Orta: iki set kalıp (enjeksiyon + blow molding), |
| Operation & Bakım Masrafları | 000~200.000 CNY | Yüksek: preform enjeksiyon kalıbı + blow mold, | Yüksek: uzatma çubuğu ve ısıtma fırın gibi çekirdek parçalar, yüksek bakım maliyetiyle birlikte düzenli değişime ihtiyaç duyar. |
| Raw Material Waste Rate | 10%~15% (flash, parison waste) | 5%~10% (injection gate waste) | %3 ~ %5 (yaklaşık hiç flaş yok, sadece önform kapak kaybı). |
III. Core Avantajları ve Sınırlamalarının Özeti
1. Ekstrüzyon püskürtme kalıplama (EBM) makinesi
- Core Avantajları: Geniş maden adapte edebilme, büyük hacimli/özel şekilli ürünler üretme yeteneği, düşük ekipman/kalıp maliyeti, esnek süreç (özel ürünlere destek verir);
- Sınırlamalar: Düşük kalıplama hassasiyeti, yüksek atık oranı, yüksek hassasiyetli ince duvarlı şişelerin (örneğin, pet içecek şişelerinin) için uygun değildir.
2. Enjeksiyon Şekillendirme (IBM) Machine
- Core Avantajları: Yüksek kalıplama hassasiyeti, hiç flaş yok, küçük hassas şişeler (tıbbi/makyaj) için uygun, iyi ürün muhafızası;
- Sınırlamalar: Sadece simetrik ürünlere destek verir, dar malzeme uyarlanabilirliği, EBM'den daha yüksek ekipman maliyeti.
3. Çekme enjeksiyon kalıplama (ISBM) makinesi
- Core Avantajları: En yüksek üretim verimliliği, optimal final ürün hassaslığı/opaklığı, pet şişelerin iyi hafifletilmiş yargısı (duvar kalınlığı 0,15 mm'ye ulaşabilir);
- Sınırlamalar: Sadece döndürülebilir pet şişeleri destekler, çok yüksek ekipman/kalıp maliyeti, tek malzemeye sahiptir.
IV. Seçim kararının temelini oluşturan faktörler
| Demand Scenario | Recommended Cihaz tipi | Key Decision Points |
|---|---|---|
| Large hollow products (≥20L) | Üretim Fırlatma Kalıplama (EBM) Makinası (anotatik tip) | Volume demand, structural complexity |
| Small HDPE beverage bottles (1~5L) | Üretim Fırlatma Kalıplama (EBM) Makinası (devreli tip) | Cost control, raw material type |
| Precision small medical/cosmetic bottles | Enjeksiyon Şekillendirme (IBM) Machine | Sanitation grade, molding precision |
| PET mineral water/beverage bottles (≤2L) | Enjeksiyonlık Örme Blow Molding (ISBM) Makinesi | Production efficiency, product lightweight requirements |
| Sınırlama ürünleri (yakıt tankları/ yüksek sınırlama paketleme) | Çok katmanlı eşleştiricilerEkstrüzyon Blow Molding Makinesi | Barrier layer demand, product volume |
V. Supplementary Notes
- Şişirme plaka makinası (EBM'nin bir alt bölümü): başta filmler/plakalar üretir, şişirme işlemi için kullanılır. Kalıplamanın sürekli olarak filmlere verilmesi için kullanılır, film imalatına uygundur;
- Şişirme kalıplama makinelerinin "fonksiyonel sınırlaması": EBM, döner olmayan boş ürünler üretmekte tek araçtır, ISBM, PET şişe üretiminde büyük ölçekli tedarikçidir ve IBM, küçük, ayrıntılı şişelerin imalatında en uygun çözümdür.
Comprehensive Price Comparison of Kalıp Şişirme Makineleri (EBM) and Other Bottle Blow Molding Machines
I. Core Equipment Price Ranges (CNY)
1. Prices of Kalıp Şişirme Makineleri (EBM)
Economy-grade: 5,000~30,000 (small semi-automatic, 1~5L capacity)
Standard-grade: 30,000~300,000 (fully automatic, 5~50L capacity)
High-end grade: 300,000~800,000 (full electric servo, ≥50L/multi-layer co-extrusion)
Büyük boy:
000 ~
Small: 150,000~300,000 (5~500ml medical/cosmetic bottles)
Orta: 300,000~800,000 (500ml~2L precision containers)
Large: 800,000~1,500,000 (≥2L special containers)
000.000 (endüstriyel depolama tankları/yakıt tankları için özel olarak üretilir, ≥1000L)
One-step: 2,000,000~5,000,000 (high-speed PET bottles, ≥10,000 bottles/hour)
Two-step: 800,000~2,000,000 (medium-capacity PET bottles)
Specialized: 500,000~1,200,000 (small-batch/special materials)
2. Enjeksiyon Fırlatma Kalıplama Makinelerinin Fiyatları (IBM)
1. Price Ladder by Cihaz tipi
| Cihaz tipi | Basic Price Ratio | Core Differences |
|---|---|---|
| Ekstrüzyon Blow Molding Makinesi (EBM) | 1.0 (benchmark) | Simple structure, no preforming process |
| Injection Blow Molding Machine (IBM) | 2.0~3.0 | 3. Enjeksiyon Çekme Fırlatma Makinelerinin Fiyatları (ISBM) |
| II. Fiyat Farklarının Temel Nedenleri İçin İnceleme | 3.0~8.0 | Enjeksiyon sistemi, yüksek kalıp hassaslığı içerir |
2. Key Influencing Factors
- Otomasyon düzeyi: Tam otomatik modeller, yarı otomatik modellerden%30~%200 daha pahalıdır
- Kapasite ölçeği: Kapasite iki katı olduğunda, fiyat%40~%70 artmaktadır
- Hareket modu: Tam elektrikli modeller, hidrolik modellerden%20~%50 daha pahalıdır, ancak%30~%40 enerji tasarrufu sağlar
- Marka üstünlük: Uluslararası markalar (Krones/Sidel) Çin'de üretilen markalardan%50~%300 daha pahalıdır
III. Full Life Cycle Comparison of Equipment + Mold + Operating Costs (10,000 CNY)
1. Equipment Purchase Cost
| Cihaz tipi | Chinese-made | Imported (European) | Kalıplar sayısı |
|---|---|---|---|
| EBM (10L) | 30~60 | 150~300 | 1 set (blow mold) |
| IBM (500ml) | 80~150 | 300~600 | 2 sets (injection + blow mold) |
| ISBM (500ml PET) | 150~300 | 600~1500 | 2 sets (preform + blow mold) |
2. Mold Cost Comparison
- EBM molds: 10,000~50,000 CNY/set (simple structure)
- IBM kalıpları:
- 000~200.000 CNY/tanesi (yüksek maliyetli enjeksiyon kalıpları)
3. Annual Operating Cost (1,000,000 pieces/year)
| Cost Item | EBM | IBM | ISBM |
|---|---|---|---|
| Energy consumption (kWh) | 250,000~500,000 | 300,000~400,000 | ISBM kalıpları: |
| Raw material waste rate | 10~15% | 5~10% | 3~5% (almost no flash) |
| Maintenance cost | Low (cheap wearing parts) | Medium (complex injection system) | High (precision stretching components) |
000~500.000 CNY/tanesi (yüksek hassasiyet gerektirir)
150.000~300.000 (desteği nedeniyle enerji tasarrufu)
- IV. Fiyat ve performans eşleştirme analizi
- 1. EBM'nin temel avantajı: en uygun maliyetle üretme
- Kısıtlamalar: Ürün hassaslığı (duvar kalınlığındaki sapma ±5~10%) ve yüzey kalitesi IBM ve ISBM'den daha düşük.
IBM'nin fiyat pozisyonu: Hassas konteyner alanında uzman.
- Uygulanabilecek senaryolar: Tıbbi şişeler, küçük kozmetik şişeler, ışık vermeyen yüksek kaliteli ambalaj.
- Fiyat pozisyonu: EBM'den 2~3 kat daha pahalıdır, ancak ISBM'den %50'den fazla ucuzdur.
- Özellikler: Yüksek ürün hassaslığı (duvar kalınlığındaki sapma ±2~5%), neredeyse hiç ışık yok, iyi kapatma performansı.
ISBM'nin fiyat zirvesi: PET şişelerin büyük miktarda üretiminde birinci tercih.
- Uygulanabilecek senaryolar: İçecek şişeleri (özellikle PET), mineral su şişeleri ve diğer çok aydınlatılı/az ağırlıklu ürünler.
- Fiyat sınırı: Yüksek yatırım, ancak yüksek hızlı üretimde (çıkış >
- 000.000 parça/yıl) en düşük birim maliyeti.
İade: Ürün hafif (duvar kalınlığı
Most Economical Solutions by Product Type:
| Product Type | Recommended Equipment | Budget Range (10,000 CNY) | Investment Payback Point |
|---|---|---|---|
| Chemical drums/large containers (>20L) | EBM (accumulator-type) | 50~200 | Output >50,000 pieces/year |
| HDPE beverage bottles (1~5L) | EBM (continuous-type) | 30~80 | Output >100,000 pieces/year |
| Medical/cosmetic small bottles (<500ml) | IBM | 80~200 | Output >300,000 pieces/year |
| PET beverage bottles (≤2L) | ISBM (two-step) | 150~300 | Output >1,000,000 pieces/year |
| High-barrier packaging (e.g., fuel tanks) | Multi-layer co-extrusion EBM | 100~400 | Output >200,000 pieces/year |
15 mm'den daha az olabilir), 20~40% maden malzeme tasarrufu.
- V. Seçim için fiyat karar kılavuzu.<100,000 pieces/year): EBM (semi-automatic), investment <500,000 CNY
- Orta seviye parti (100.000 ~
- 000.000 adet/yıl): EBM (tam otomatik) veya IBM, yatırım
VI. Market Price Trends
- 000 ~
- 000.000 CNY
- Büyük parti (>
000.000 adet/yıl): ISBM (iki aşamalı) veya yüksek hızlı EBM, yatırım >
- 000.000 CNY
- Elektrikleştirme premiumi: Tam elektrikli şişe sıyırma makineleri geleneksel hidrolik modellerden yüzde 20 ila 30 daha pahalıdır, ancak enerji tüketimini yüzde 30 ila 40 azaltarak daha iyi uzun vadeli toplam sahip olma maliyetine (TCO) yol açarlar
- Zekice güncelleme: AI duvar kalınlığı kontrolü ve uzaktan izleme özelliğine sahip ekipman 15 ila 25% daha pahalıdır, ancak atık oranını yüzde 2 ila 5 azaltır
Hızlandırılmış Çin'de yapılması: Yüksek teknoloji Çin üretimi ekipmanları (örneğin, LESAN, KMM) ithal markalardan yüzde 60 ila 70 daha ucuzdur ve performans farkları yüzde 15'e indirilmiştir
Fiyat seçimi için temel düşünülenler







